Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Maximum pro zdraví

Start British Open patřil zkušeným a amatéru Lewisovi

Sandwich (Británie) - Především zkušenost ovládla první kolo 140. ročníku golfového turnaje British Open na jihoanglickém hřišti Royal St. George's. První noc slavného turnaje stráví v čele soutěže čtyřicetiletý Thomas Björn z Dánska, na kterého se sice skvělým závěrem dotáhl anglický amatér Tom Lewis, ale hned za nimi se drží další veterán Španěl Miguel Jiménez a stejný výsledek 66 ran zaznamenal i zkušený Američan Lucas Glover.

Björn připomněl svůj hrdinný boj o klaretový pohár, který svedl na stejném hřišti před osmi lety. Tehdy se zdálo, že dotáhne své snažení do vítězného konce ještě několik jamek před koncem, ovšem po kolapsu na 16. jamce nezvládl koncovku a skončil o ránu druhý za Benem Curtisem.

Na letošní turnaj se probojoval z pozice náhradníka a svou hrou připomněl své tehdejší tažení. "Spousta lidí se mě ptala, zda mám stále v hlavě rok 2003, ale to už je minulost. Od té doby na sobě stále tvrdě pracuji, abych podobnou šanci dostal znovu," uvedl dánský golfista, který dnes hodně vzpomínal na svého otce, jenž zemřel v květnu. "Myslím, že by na mě byl hrdý, celé hřiště byl se mnou," líčil dojatě.

Útok Björna se nečekal, ale ještě méně se předpokládalo, že na vrcholu výsledkové listiny bude také dvacetiletý anglický amatér Tom Lewis, jenž vyrůstal na hřišti Welwyn Garden City, stejně jako slavný Nick Faldo. "Myslím, že jsem se s ním poprvé potkal na jednom z turnajů jeho celosvětového juniorského okruhu Faldo series. V našem klubu je velmi váženou osobou," uvedl mladík, který si vysloužil obdiv fanoušků za sérii čtyř birdie mezi 14. a 17. jamkou.

Nedařilo se favoritům, překvapivě především těm, kterým by měly vyhovovat nezvyklé podmínky domácích linksových hřišť. Pod par hřiště se v poměrně příznivých podmínkách nedostala světová jednička Luke Donald, který stejně jako další Angličan Lee Westwood zahrál 71 ran (+1). Těsně nad hranicí očekávaného cutu je s nimi i šampion US Open Rory McIlroy.

Výsledky golfového British Open

1. Björn (Dán.) a am. Lewis (Angl.) 65,

3. Jiménez (Šp.), Glover a Sipmson (oba USA) 66,

...další pořadí:

6. mimo jiné Kaymer (Něm.) 68,

36. Mickelson (USA) 70,

52. Westwood, Donald (oba Angl.) a McIlroy (Sev. Ir.) 71.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy