Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Jelena Ostapenková - Karolína Plíšková

Obama přispěchal s gratulací, Američané právem slaví dlouho odpíranou trofej

Chaska (USA) – V americké Chasce to v hledišti mocně bouřilo. Po dlouhých osmi letech mohou v USA opět propuknout velkolepé golfové oslavy. Američané vyhráli Ryder Cup a gratulace bleskurychle přilétla i od prezidenta Baracka Obamy. Bubba Watson slzel dojetím. Ačkoli nehrál, prožíval triumf obzvláště intenzivně. Nechyběl ani Tiger Woods, který připustil, že by si jednou velmi rád zkusil roli kapitána.

Phil Mickelson slaví s týmem zisk Ryder Cupu
zdroj: Reuters/USA Today Sports

"Skvělá výhra USA. Jsem pyšný na naše chlapce. Trofej je zase doma. Arnie se shora usmívá," napsal Obama, čímž připomněl i nedávno zesnulou golfovou legendu Arnolda Palmera.

Výsledek vypadal jednoznačně. Výběr Evropy podlehl o šest bodů 11:17. Američané zahájili útok drtivě a náskok si drželi po celou dobu turnaje.

Jako kapitán zažil Davis Love III. před čtyřmi lety krutou porážku od Evropy, která tehdy utkání zázračně otočila. To se rozhodně nemělo opakovat. "Jsem hrdý na všechny. Poslední dva roky hráli pod obrovským tlakem, všichni chtěli konečně zase vyhrát, což nakonec dokázali," řekl Love.

Američtí golfisté na Ryder Cupu
zdroj: Reuters autor: USA Today Sports

Love dokázal sestavit vyrovnaný výběr ze zkušených hráčů a nebál se ani kontroverzních řešení. Sedmý hráč světa Bubba Watson a dvojnásobný vítěz Masters byl "pouze" jeho asistentem. Divoké karty udělil americký kapitán kvartetu Rickie Fowler, J.B. Holmes, Ryan Moore a Matt Kuchar, které získalo během tří dnů sedm bodů.

Ta nejskvělejší věc

Podle Watsona se vítězství v Ryder Cupu nic nevyrovná, i když nehrál. "V golfu je to ta nejskvělejší věc," řekl Watson, který se neubránil slzám štěstí. "Vzali mě mezi sebe a mohl jsem být členem týmu."

K hvězdným asistentům patřil Tiger Woods. Vítěz 14 turnajů major působil nenápadně. "Byli jsme tým, jehož jsem byl součástí a náš tým zvítězil, což je skvělé," řekl bývalý první hráč světa, který už přes rok nehraje kvůli problémům se zády, ale jeho návrat se blíží.

Woods hrál Ryder Cup sedmkrát, ale z výhry USA se radoval pouze jednou. Ač jinak na hřišti za své nejslavnější éry výrazně dominoval a soupeře převyšoval, v soutěži družstev má bilanci 13 výher, 17 porážek a tři remízy. Nová role asistenta mu přišla zajímavá a byl rád, že všechny hráče a realizační tým více poznal. "Ukovali jsme tady přátelství na celý život," řekl Woods. Bubba Watson vtipkoval: "Mám číslo Tigerova mobilu, budu mu pořád psát."

Woods, který by se měl brzy vrátit do hry na PGA Tour, doufá, že si Ryder Cup ještě někdy zahraje. "Nesmírně rád hraju a soupeřím, takže bych to chtěl znovu zažít. Být na hřišti a prát se o vítězství je ten nejlepší pocit," konstatoval Woods. Jednou nejspíš přijde doba, kdy se Woods stane rydercupovým kapitánem. "Rád bych. Kdybych byl v budoucnu osloven, tak by to byla pocta," řekl.

K výhře USA pomohli při své jedenácté účasti rovněž zkušený Phil Mickelson a skvělými výkony se do role lídra dostal Patrick Reed. "Na téhle výhře musíme stavět do budoucna, protože za dva roky musíme být ještě lepší," řekl Mickelson.

Ryder Cup s nábojem

V roce 2018 se Ryder Cup uskuteční u Paříže a Evropané budou chtít odvetu. Jeden z evropských lídrů Rory McIlroy Ryder Cup hodně prožíval. Po úspěšných ranách zatínal pěsti a pokřikoval. "A na závěrečné devítce mi to došlo," připustil McIlroy, který v nedělních dvouhrách prohrál s Reedem o jamku jeden z důležitých bodů. "Tohle nás stmelí. Za dva roky budeme silnější," věří McIlroy.

"Je to samozřejmě zklamání, ale myslím si, že je dobré pro golf. Ryder Cup bude za dva roky ve Francii zajímavější. Ne že bychom potřebovali zvýšit motivaci, ale budeme chtít dostat trofej zase zpátky," prohlásil McIlroy.

Zdroj
ČTK, The Guardian

Hlavní zprávy