Sokolský zpravodaj

Němec Kaymer suverénně ovládl US Open a má druhý major titul

Pinehurst (USA) - Německý golfista Martin Kaymer poprvé vyhrál turnaj US Open a získal svůj druhý major titul v kariéře. Německý hráč na obtížném hřišti v Pinehurstu vedl od prvního dne a triumfoval suverénně s náskokem osmi ran.

Martin Kaymer slaví titul na US Open
zdroj: AP autor: Charlie Riedel

Pouze tři hráči se po čtyřech kolech dostali v součtu pod par. Vedle Kaymera to dokázali na děleném druhém místě Američané Rickie Fowler a Erik Compton, který má za sebou dvě transplantace srdce a hrál teprve druhý major v kariéře. Devětadvacetiletý Kaymer, bývalý první hráč světa, poprvé vyhrál major v roce 2010 na PGA Championship. Na letošním US Open vládl od prvního dne, v 1. i 2. kole zahrál 65 ran, v sobotu přidal 72 a ve finále turnaj uzavřel s 69. Celkem se tak dostal na devět pod par a 271 ran je druhé nejnižší skóre v historii US Open.

"Vyhrát v kariéře alespoň jeden major je krásné, ale dokázat to dvakrát, tak to znamená mnohem víc. Nepotřebuju nikomu nic dokazovat, ale naplňuje mě to uspokojením a je oku lahodící mít dva majory," usmíval se Kaymer. Přestože měl před finále náskok šesti ran, musel se vypořádat s velkým tlakem, aby finále zvládl. "Myslím, že mám za sebou nejtěžší golfový den. Útočili na mě tři Američané v Americe, a proto jsem byl pod tlakem," řekl Kaymer.

"Nikdo na Kaymera neměl, hráli jsme jen o druhé místo," řekl druhý Compton. Fowler, který šel s Němcem do finále, dodal: "Martin hrál svůj vlastní turnaj." Na děleném čtvrtém místě skončila pětice hráčů už s odstupem deseti ran na Kaymera. "Turnaj rozhodl v prvních dvou dnech, zahrál dvakrát 65 a zadupal naše šance do prachu," řekl druhý hráč světa Švéd Henrik Stenson.

První golfista světa Adam Scott z Austrálie obsadil dělené deváté místo. Obhájce titulu Angličan Justin Rose měl celkově tři rány nad par a byl dvanáctý. Turnaje se nezúčastnil Američan Tiger Woods, který se zotavuje po operaci zad.

US Open, golfový turnaj kategorie major v Pinehurstu (par 70, dotace 8 milionů dolarů):

1. Kaymer (Něm.) 271 (65+65+72+69), 2. Compton 279 (72+68+67+72) a Fowler (oba USA) 279 (70+70+67+72), 4. Day (Austr.) 281 (73+68+72+68), Stenson (Švéd.) 281 (69+69+70+73), D. Johnson 281 (69+69+70+73), Koepka 281 (70+68+72+71) a K. Bradley 281 (69+69+76+67), 9. Walker 282 (70+72+71+69), Snedeker (všichni USA) 282 (69+68+72+73) a Scott (Austr.) 282 (73+67+73+69).