Je nám líto, video expirovalo.

Evropa uhájila náskok před Američany, pěti body přispěl k triumfu Molinari

Golfisté Evropy počtrnácté triumfovali v Ryder Cupu a prodloužili domácí neporazitelnost, trvající od roku 1997. Na hřišti Le Golf National u Paříže se pěti body na výhře nad Američany podílel Ital Francesco Molinari.

Francesco Molinari
zdroj: Reuters autor: Paul Childs

Výběr kapitána Evropy Dána Thomase Björna vedl od prvního dne. Do nedělních dvouher vstupoval s náskokem 10:6 a slavit se začalo už před koncem všech soubojů. Vítězný bod přidal právě Molinari výhrou nad Philem Mickelsonem.

"Máme za sebou parádní týden. Takovou partu jsem v Ryder Cupu ještě nezažil. Možná jsme měli nejsilnější tým v historii a je to týmový úspěch. Za pomoci báječných fanoušků jsme nemohli prohrát," řekl letošní vítěz British Open Molinari.

Ital staví triumf v Ryder Cupu i nad major titul. "Stál proti nám možná nejsilnější výběr všech dob, ale my byli prostě moc dobří."

Evropané několikrát změnili rekordní zápisy. V pátečních foursomech si poprvé v historii připsali všechny čtyři body.

Po sobotě se Molinari a Tommy Fleetwood stali prvním evropským párem, který vyhrál všechny čtyři duely. Molinari uspěl i ve dvouhře a jako první Evropan získal v jednom utkání pět bodů.

To naposledy dokázal Američan Larry Nelson v roce 1979. "Odehrát pět zápasů za tři dny je náročné, ale vždycky jsem zahrál dobře, když bylo třeba," řekl Ital, který přitom při svých dvou předchozích startech v letech 2010 a 2012 nezískal ani bod.

Se slzami dojetí pak oslavil Španěl Sergio García výhru nad Rickiem Fowlerem, po které předčil Angličana Nicka Falda a je nejvíce skórujícím hráčem soutěže.

Ryder Cup znovu nevyšel Tigeru Woodsovi. Vítěz čtrnácti majorů nevybojoval ani jeden bod. Ve dvouhře prohrál se Španělem Jonem Rahmem.

"Všichni byli úžasní a odhodlaní odvést skvělou práci. Já to pak měl jednoduché, stačilo je jen nasměrovat správným směrem," smál se kapitán Björn. "Nejraději bych všech dvanáct hned vzal do Ameriky k dalšímu utkání," doplnil.

Američané dál vedou celkovou bilanci Ryder Cupu, jelikož mají na kontě 26 výher. V poslední době ale vládnou Evropané, kteří od poslední domácí prohry v Anglii v roce 1993 vyhráli devět z 12 duelů.

Za dva roky se tým USA pokusí využít domácího prostředí na hřišti Whistling Straits severně od Milwaukee ve státě Wisconsin.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy