Následuje
Branky, body, vteřiny

Futsalisté mají bronz z mistrovství Evropy, titul slaví Španělé

Praha - Čeští futsalisté vybojovali na mistrovství Evropy podruhé v historii bronzové medaile. V utkání o třetí místo dnes porazili Ázerbájdžán 5:3 po poločase 1:2. Soupeři vrátili porážku ze základní skupiny a ziskem bronzu vyrovnali nejlepší výsledek z roku 2003, kdy se však zápas o třetí místo nehrál. Třetím nejlepším celkem sálové kopané v Evropě se Češi stali opět díky výborně chytajícímu brankáři Gerčákovi, stoprocentnímu nasazení a fungující týmové hře. Mistry Evropy jsou potřetí za sebou Španělé, naši semifináloví přemožitelé, kteří ve finále v Debrecínu zvítězili nad Portugalskem 4:2.

Vstup do zápasu vyšel českému mužstvu nebývale. Už v první minutě jeden z tradičních výhozů brankáře Gerčáka sklepl Dlouhý k Belejovi a někdejší fotbalista Brna dostal tým do vedení. Hra českého celku vypadala výrazně jinak než v prvním vzájemném duelu v základní skupině, v němž Ázerbájdžán zvítězil 6:1. Češi byli aktivnější, dlouze kombinovali a snažili se nepustit soupeře do zakončení.

Ázerbájdžánci nemohli využít nejlepšího střelce šampionátu Biro Jadeho, jenž viděl v semifinále druhou žlutou kartu. Přesto se podařilo Borisovovi brzy vyrovnat a Karimov neposlal svůj tým pět minut před pauzou do vedení jen kvůli zákrokům Gerčáka. Český gólman nakonec inkasoval po individuální akci hřmotného Sergia, jednoho z řady brazilských rodáků v soupeřově výběru.

 I vstup do druhé půle se Čechům skvěle vydařil. Sláma prošel sám přes polovinu hřiště a dělovkou z deseti metrů napnul síť. Český celek hrál hodně náročnou hru, soupeře nutil k chybám na jeho polovině a po jedné z nich se dostal do přečíslení, které využil svou 101. brankou v národním týmu Dlouhý. Hráčům Ázerbájdžánu zjevně docházel dech. Bez klíčového střelce si nedokázali poradit s výtečným Gerčákem, a když čtyři minuty před koncem zvýšil Novotný po několikavteřinovém pobytu na palubovce na dvoubrankový rozdíl, bronzový sen se přiblížil. Závěr utkání strávili Češi v hluboké defenzivě, ale devět vteřin před koncem Kopecký do prázdné branky soupeře přidal pátý gól.

Česko - Ázerbájdžán 5:3

Branky: 1. Belej, 24. Sláma, 26. Dlouhý, 36. Novotný, 40. Kopecký - 8. Borisov, 18. Sergio, 38. Farajzadá. Rozhodčí: Ivanov (Ukr.), Sivič (Slov.). Diváci: 5000

Sestava ČR: Gerčák, Meller - Dlouhý, Kopecký, Frič, Rešetár - Kroulík, Belej, Sláma, Janovský - Havel, Novotný

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy