Následuje
Sportovní zprávy

Zmrazení trestu za přestupy neprošlo. Jsme šokováni, zní z Chelsea a poukazuje na jiné verdikty

Chelsea u Mezinárodní fotbalové federace neuspěla s žádostí o odložení ročního zákazu přestupů, který dostala za porušení pravidel o uzavírání smluv s mladými hráči. V minulosti přitom FIFA vyhověla podobné žádosti Barcelony.

Kouč Chelsea Maurizio Sarri
zdroj: ČTK/PA autor: Steven Paston

Chelsea sice jakékoliv provinění odmítla, přesto byla v únoru potrestána za podepsání smluv s 29 zahraničními fotbalisty, kterým ještě nebylo 18 let. Klub proto nemůže posilovat před příští sezonou, ani za rok v zimě a musí zaplatit pokutu 600 tisíc švýcarských franků (asi 13,5 milionu korun).

Pravidla FIFA přestupy mladistvých umožňují v jasně definovaných případech. Federace mimo jiné posuzuje, jestli se hráčovi rodiče do země stěhují jen kvůli fotbalu, nebo žijí blíž k jiné zemi. Výjimku mají mladí fotbalisté v Evropě, kterým je povoleno měnit kluby v případě, že mají zajištěno studium a bydlení.

Chelsea chtěla docílit odložení trestu, dokud nebude posouzeno její odvolání. FIFA v minulosti podobnou výjimku udělila například Barceloně, která tak navzdory zákazu v roce 2014 mohla přivést Luise Suáreze, Ivana Rakitiče, Thomase Vermaelena nebo Marca-Andrého ter Stegena. O rok později CAS odvolání katalánského celku zamítl.

"Verdiktem odvolací komise FIFA jsme šokováni. Vzhledem k dosavadnímu postoji k jiným evropským klubům jde o velmi protichůdné rozhodnutí," uvedla v prohlášení Chelsea, která nyní může usilovat o odložení trestu u sportovní arbitráže CAS.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy