Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
HMS Skotsko 2024

Zemřel Titus Buberník, člen stříbrného fotbalového týmu na MS v Chile

Měl stříbrnou medaili ze světového fotbalového šampionátu z roku 1962 v Chile a bronz z prvního mistrovství Evropy, které se konalo o dva roky dřív. Bývalý československý fotbalový reprezentant Titus Buberník zemřel v 88 letech. O jeho úmrtí informoval na svém webu slovenský fotbalový svaz, podle kterého Buberník zemřel v noci na dnešek.

titus Buberník
zdroj: ČTK autor: Zdeněk Havelka

"Elegance mu byla vlastní jako dýchání. V životě i ve fotbale, v dresu i v saku právníka, pod basketbalovým košem i v kopačkách. Kdyby ke jménu patřil jednoslovný přívlastek, bylo by to slovo džentlmen," napsal slovenský svaz o Buberníkovi, který v dresu československé reprezentace odehrál 23 zápasů a dal pět gólů.

Během kariéry nastoupil Buberník k 276 ligovým zápasům. Drtivou většinu z nich (264) odehrál v dresu Červené hviezdy Bratislava (pozdější Inter Bratislava) a v roce 1959 mu pomohl získat titul.

Za reprezentaci si Buberník zahrál poprvé na mistrovství světa ve Švédsku v roce 1958. O dva roky později se zúčastnil historicky prvního mistrovství Evropy, na kterém československý výběr vybojoval bronz. V roce 1962 byl členem týmu, který na šampionátu v Chile získal titul vicemistrů světa. On sám však tehdy na hřišti nestrávil ani minutu a své spoluhráče sledoval z lavičky jako náhradník.

Poté, co na konci 60. let zakončil hráčskou kariéru krátkým angažmá v LASK Linec, pracoval Buberník jako právník.

Jako první slovenský hráč získal body v anketě Zlatý míč časopisu France Football, v ní v roce 1959 obsadil 17. místo. Před pěti lety vstoupil do Síně slávy slovenského fotbalu.

Z 22 stříbrných medailistů z Chile žijí Jan Lála, Adolf Scherer, Jozef Štibrányi, Josef Jelínek a Václav Mašek. Držitel Zlatého míče Josef Masopust, největší hvězda tehdejšího výběru, který ve finále podlehl Brazílii 1:3, zemřel v roce 2015.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články