Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Peter Šťastný

Zemřel Jimmy Greaves, legenda Tottenhamu i celého anglického fotbalu

V letech 1961-1971 nastřílel za Tottenham 266 gólů a jeho 37 branek ze sezony 1962/63 je stále klubovým rekordem. Jeho 357 tref v nejvyšší anglické soutěži je i padesát let po jeho konci kariéry v roce 1971 nepřekonaným rekordem. V 81 letech zemřel jeden z nejslavnějších anglických fotbalových útočníků Jimmy Greaves. Mistr světa z roku 1966 a legenda Spurs utrpěl před šesti lety mozkovou mrtvici.

Vzpomínka na Jimmyho Greavese přímo na stadionu Tottenhamu
zdroj: Reuters

Kariéru zahájil v Chelsea, za kterou zaznamenal dalších 124 gólů. Hrál také za West Ham a krátce za AC Milán. S Tottenhamem Greaves vyhrál dvakrát Anglický pohár a v roce 1963 také evropský Pohár vítězů pohárů.

V anglické reprezentaci nastoupil k 57 zápasům a nastřílel 44 gólů. V historické tabulce jsou před ním pouze další hvězdy Wayne Rooney, Bobby Charlton a Gary Lineker.

"Jimmyho Greavese milovali všichni, kdo milovali fotbal, bez ohledu na klubovou příslušnost," uvedl trenér anglické reprezentace Gareth Southgate, jehož svěřenci si Greavesovu památku připomenou při říjnovém kvalifikačním zápase proti Maďarsku. Ligový zápas Tottenhamu a Chelsea začne na jeho počest minutou ticha.

Na domácím mistrovství světa v roce 1966 odehrál Greaves tři zápasy v základní skupině, než se zranil. V sestavě ho nahradil Geoff Hurst, který ve vítězném finále (4:2) proti tehdejšímu Západnímu Německu vstřelil hattrick.

Greaves tehdy nedostal zlatou medaili, která se rozdávala jen 11 hráčům, kteří nastoupili k finále. Dodatečně obdržel cenný kov v roce 2009.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy