Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP v bobech Altenberg (monobob)

Zemětřesení v Barceloně. Odstoupil Bartomeu s celým vedením

Barcelona je v krizi, což není tajemství. Dění ve velkoklubu došlo do fáze, kdy prezident Josep Maria Bartomeu spolu s celým vedením složil funkce. Šéfovi týmu hrozilo vyslovení nedůvěry.

Josep Maria Bartomeu
zdroj: ČTK/EFE autor: Alejandro García

Sedmapadesátiletý Bartomeu oznámil rezignaci po zasedání vedení. Barcelonu vedl od roku 2014.

Po úspěšných letech se slavnému katalánskému klubu aktuálně příliš nedaří. Uplynulý ročník zakončil bez zisku trofeje a Bartomeua veřejně kritizovala i největší hvězda týmu Lionel Messi. Argentinský útočník chtěl z klubu po sezoně odejít a zůstal až poté, kdy hrozilo, že by se musel s týmem pustit do soudní pře.

Bartomeu je také terčem kritiky fanoušků a členů kvůli špatné finanční situaci klubu. Nespokojená část vyvolala volbu o vyslovení nedůvěry Bartomeuovi, k níž mělo dojít v příštích týdnech.

Nyní již bývalý šéf klubu se snažil přesvědčit katalánskou vládu, aby volbu kvůli probíhající koronavirové pandemii nařídila odložit, ale neuspěl. Označil to za nezodpovědné rozhodnutí a na tiskové konferenci oznámil, že dříve rezignovat nemohl.

"Nejjednodušší by bylo odstoupit po Lize mistrů, ale během této nebývalé globální krize tu musel být někdo, kdo bude přijímat rozhodnutí. Kdo by zajistil, že tu Messi zůstane? Kdo by angažoval nového trenéra?" uvedl Bartomeu.

Po porážce v sobotním El Clásicu s Realem Madrid klesla Barcelona až na dvanácté místo ligové tabulky. Ve středu se svěřenci nového trenéra Ronalda Koemana střetnou ve šlágru Ligy mistrů s Juventusem.

Barcelona v superlize

Vedení FC Barcelona ještě před rezignací odsouhlasilo start katalánského velkoklubu v takzvané Evropské Premier League, o jejímž plánovaném vzniku informovala v minulých dnech britská média. Odstupující Bartomeu vyjádřil přesvědčení, že účast v soutěži zaštítěné mezinárodní federací FIFA bude znamenat finanční stabilitu klubu. "Mohu sdělit mimořádnou novinku. Včera (v pondělí) jsme návrh na účast v budoucí evropské superlize odhlasovali," prohlásil.

O vzniku nové soutěže údajně jedná více než 12 klubů z pěti nejlepších evropských lig s možnou premiérou v roce 2022. V průběhu sezony by se utkávalo 18 celků, nejvýše umístěné týmy v lize by se kvalifikovaly do vyřazovací fáze.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy