Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Bojové sporty

Zeman poděkoval mistrům Evropy z roku 1976, dostal minci a vázu

Praha – Zatímco současní čeští reprezentanti se chystají na dovolenou, protože na mistrovství Evropy vypadli už v základní skupině, jejich předchůdci, mistři Evropy z roku 1976, se vydali na Pražský hrad. Prezident Miloš Zeman jim poděkoval za tehdejší úspěch a na oplátku dostal speciální pamětní minci a vázu. Připomněli si tak senzační úspěch československého fotbalu, od kterého uplynulo již 40 let. 

Je nám líto, video expirovalo.
Zeman ocenil fotbalové šampiony z Bělehradu 1976

Na Pražský hrad přišlo 13 zástupců zlatého československého týmu včetně Antonína Panenky, Ivo Viktora, Karola Dobiáše, Jána Švehlíka, Ladislava Jurkemika nebo Josefa Čapkoviče. Nedostavil se naopak Zdeněk Nehoda. "Dovolte mi, abych vám ještě jednou, po tísíciprvé, blahopřál ke zlaté medaili z Bělehradu," řekl Zeman fotbalistům.

Zároveň popřál Panenkovi k jeho slavnému dloubáku, kterým senzačně rozhodl finálový penaltový rozstřel proti Německu. "Často jsem přemýšlel o tom, co by se stalo, kdyby ten dloubák nevyšel. Pan Panenka by byl ostrakizován, celý národ by ho nenáviděl. No a já bych vás přesto přijal a přesto bych vám poděkoval, protože ve sportu, stejně jako v politice, jsou vítězství i prohry," dodal prezident.

Za hráče Zemanovi poděkoval právě Panenka. Řekl, že přijetí na Pražském hradě berou jako ocenění toho, co ve fotbale dokázali. "Vždycky jsme se snažili hrát srdci a hlavou, doufám, že se nám to podařilo," poznamenal.

Zemanovi pak předal jako dárek speciální medaili, která byla vydána ke 40. výročí vítězství na mistrovství, a vázu, na níž jsou symbolicky společně s číslicí 40 vyobrazeny hrady v Praze a Bratislavě.

Bělehradské finále se hrálo 20. června 1976. Část hráčů se sešla již v úterý večer v Hotelu Zámku Berchtold v Kunicích, kde u televize sledovali boj svých následovníků na ME proti Turecku. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy