Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
V šachu

Zbrojovce hrozí zánik, vlastníci nabízejí své akcie

Brno – S existenčními problémy a v krajním případě až krachem se potýká druholigový fotbalový klub slavného jména Zbrojovka. Tvrdí to jeho současní vlastníci Roman a Stanislav Prosovi, kteří ve čtvrtek oficiálně nabídli sedmdesát procent akcií klubu sdružení, které nese název Záchrana Zbrojovky. Pokud jejich plán zkrachuje, může to prý mít pro celý klub, který se pyšní mistrovským titulem z roku 1978, fatální následky.

Zbrojovka Brno
zdroj: ČT24 autor: ČT24

"Situace FCZ (FC Zbrojovka) je vážná a z dlouhodobého hlediska je ve stávající formě neudržitelná, ale stále řešitelná. Pokud neproběhne zásadní změna, podáme návrh na insolvenční řízení a ukončíme chod fotbalového klubu, který nikoho nezajímá. My jsme již všechny možnosti vyčerpali," uvádí se v prohlášení, které dnes bratři Prosové zveřejnili na internetových stránkách klubu. "V těchto dnech stojíme před klíčovým rozhodnutím zachování existence našeho fotbalového klubu," píše se dál v prohlášení.   

Prosové ve vedení brněnského klubu figurují osm let. Po úspěšném období, kdy za velké peníze prodali mladé talenty Ondřeje Mazucha, Maria Holka, Lukáše Marečka nebo Luboše Kaloudu, letos na jaře první tým Zbrojovky sestoupil do druhé ligy, čímž vyvrcholila dlouhodobá krize. Tu má odvrátit projekt, který současní vlastníci představili. "Pokud se projekt podaří zrealizovat, předáme náš akciový podíl tomuto družstvu," píše se v prohlášení.

Úryvek z prohlášení:

"Dospěli jsme k jednoznačnému závěru, že v českých a zejména brněnských podmínkách, pokud pomineme vlastnictví klubu velmi movitými vlastníky, je jediným udržitelným modelem veřejné vlastnictví klubu, které by právě v tomto kontextu mělo svůj smysl a racionální opodstatnění."

Zbrojovku má podle bratří Prosů z krize vyvést sdružení Záchrana Zbrojovky, v němž mají figurovat brněnský primátor Roman Onderka, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, senátor Stanislav Juránek nebo Roman Vaněk, předseda družstva Věříme Zbrojovce.  

Roman Pros už v první polovině října rezignoval na funkci v představenstvu klubu, což prý zapříčinily i nenávistné reakce fanoušků, kteří dávali najevo svoji nespokojenost s fungováním klubu. Roman Pros v klubu vlastní 35 procent akcií, stejně jako jeho bratr Stanislav.   

"Měli jsme elán, optimismus a finanční zázemí. Bez ohledu na počáteční úspěchy se nám tento cíl splnit nepodařilo, což vedlo k trvalému odlivu sponzorů, partnerů, zájmu veřejnosti a fanoušků. Globální finanční krize tohle vše jen umocnila," píše se v prohlášení.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy