Následuje
Téma pro hosty ČT sport

Zastav, musím na jiný zápas. Baka zpráva nerozhodila a při debutu dorazil Lipsko

Připravoval se, že opět bude hrát za B-tým. Vlastně už byl na cestě na zápas. Mladík Mohuče Ridle Baku však během neděle zažil velké zvraty. Nejprve dostal zprávu, že jde nově za "áčko". Pak zjistil, že si navíc poprvé zahraje německou ligu. Mládežnický reprezentant se s tím ale popasoval skvěle a premiéru měl více než snovou.

Radost fotbalistů Mohuče po brance Bote Baka
zdroj: REUTERS autor: Kai Pfaffenbach

Stál v kotli mezi fanoušky Mohuče a do mikrofonu předzpívával jeden z vítězných chorálů. Dvacetiletý Bote Baku, jemuž však už nikdo na západě Německa neřekne jinak než Ridle Baku, v ten moment prožíval dokonalé chvilky, které pro něj završily pořádně hektický den.  

Rodák z Mohuče, jenž má kořeny v Demokratické republice Kongo, měl v ten moment být podle prvotních plánů úplně jinde. Neděli započal s informací, že je v nominaci druhého týmu a bude hrát další zápas Regionální ligy Východ na hřišti Freiburgu, kam také se spoluhráči vyrazil autobusem.  

Během cesty na dálnici ale dostal zprávu, která vše zvrátila. "Na odpočívadle jsem zjistil, že musím z autobusu pryč. Trvalo mi poté 45 minut, abych se dostal zpět, ale nakonec to stihnul a fanoušci, spoluhráči i já jsme byli spokojeni," zářil Baku.

Mladý záložník navíc po návratu do Mohuče zjistil, že si poprvé v kariéře zahraje německou ligu. Kouč Sandro Schwarz ho totiž v důležitém zápase v boji o udržení v nejvyšší soutěži proti Lipsku zařadil do základu. Přitom Baku do té doby byl jen jednou v bundeslize na lavičce a jednou si zahrál v poháru.

Premiéra v nejvyšší soutěži mu ale vyšla fantasticky. V záloze byl neustále v pohybu, dařilo se mu herně a z týmu toho dokonce naběhal nejvíce. Navíc vše vyvrcholilo v 90. minutě, kdy si jedním dotekem hodil míč mezi stopery a následně rychlý brejk zakončil chladnokrevně. I díky jeho trefě Mohuč zvítězila 3:0 a opustila sestupovou pozici. Na 16. příčku znamenající baráž má nyní náskok 3 bodů.

"Trefil jsem to přesně na vzdálenější roh, jak bych to udělal během tréninku," popisoval univerzál, který kromě středu zálohy dokáže hrát na křídle nebo na beku. "Nevím, co víc říct. Je to neuvěřitelné. Nemohlo to pro mě vyjít lépe," dodal nadšeně po závěrečném hvizdu zápasu.

Záložník, jemuž se Ridle říká podle oblíbeného hráče jeho táty, bývalého útočníka Lazia, Brém, Dortmundu nebo Liverpoolu, Karla-Heinze Riedla, se tak okamžitě stal oblíbencem domácích fandů, kteří ho při oslavách pozvali mezi sebe.

A dle výkonu by to nemělo být naposledy. Jméno Baku tak stojí za zapamatování.

Zdroj
www.bundesliga.com/

Hlavní zprávy