Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Ondrášovka Cup 2020

Žalobci navrhli vazbu pro Peltu a náměstkyni Kratochvílovou, měli ovlivňovat dotace

Praha - Žalobci zatím navrhli vazbu pro dvě ze tří obviněných osob v souvislosti se státními dotacemi z ministerstva školství na sport. Fotbalová asociace ČR potvrdila, že se návrh na vzetí do vazby týká jejího předsedy Miroslava Pelty. Další osobou by měla být podle Aktuálně.cz náměstkyně na ministerstvu školství Simona Kratochvílová. Zadrženo bylo celkem deset lidí. Mezi nimi jsou také předseda zastupitelského klubu ČSSD na pražském magistrátu Karel Březina a šéf České unie sportu Miroslav Jansta. Pelta se podle svého právního zástupce Bronislava Šeráka cítí nevinen.

Miroslav Pelta
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

Fotbalová asociace bude situaci řešit na mimořádném zasedání výkonného výboru v pondělí 8. května. "Fotbalová asociace České republiky vzala na vědomí informaci, že na předsedu asociace Miroslava Peltu byl podán návrh na vzetí do vazby a nyní čeká na výsledky vazebního řízení. Nastalou situací se bude zabývat na svém mimořádném zasedání výkonný výbor," stojí v prohlášení FAČR.

Případné uvalení vazby na prvního muže českého fotbalu bude v pátek ráno projednávat Obvodní soud pro Prahu 1. Kdyby byl Pelta vzat do vazby, nemohl by mimo jiné za měsíc znovu kandidovat na valné hromadě FAČR.

Právě Fotbalová asociace ČR by podle Aktuálně.cz měla být právnickou osobou obviněnou ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Kratochvílová se podle informací serveru Seznam.cz domlouvala s Peltou na přípravě dotačních programů. Rozdělování dotací pak podle policejních dokumentů ovlivňovali ve svůj prospěch nebo ve prospěch svých blízkých. Policie má nahrané jejich hovory.

"Ze záznamu hovorů mezi Kratochvílovou a Peltou bylo zjištěno, že na seznamu 50 podpořených se nachází 19 projektů, jejichž podporu řešila Kratochvílová s Peltou ještě před jejich hodnocením expertní komisí," cituje Seznam.cz jednoho z vyšetřovatelů.

Vědět o tom měli i předseda České unie sportu Miroslav Jansta, kterého však policie neobvinila, a bývalý šéf odboru sportu na ministerstvu školství Zdeněk Bříza.

Fotbalová asociace odmítla špatné zacházení s dotacemi

FAČR odmítá, že by špatně zacházela s dotačními zdroji z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Peníze jsou podle jejího vyjádření rozdělovány transparentně a jejich využití je důkladně kontrolováno. Kvůli investičním dotacím z ministerstva spustila policie rozsáhlé vyšetřování a zadržela i předsedu FAČR Miroslava Peltu.

"FAČR deklaruje, že se všemi finančními a dotačními prostředky nakládá maximálně efektivně a zcela transparentně, což dokazují také pravidelné důkladné a kontrolní mechanismy," uvedla asociace.

Výrazné zvýšení dotací do fotbalu, na které upozorňují média, podle FAČR vychází ze změny loterijního zákona. "Důvodem mediálně často zmiňovaného meziročního navýšení dotačního programu V. ze 188 milionů korun na 384 milionů korun byla změna loterijního zákona. Na jejím základě jsou finanční zdroje pro sport z loterií odváděny přímo do státního rozpočtu a pro jednotlivé sportovní organizace jsou tak následně rozdělovány přímo z MŠMT," uvádí Fotbalová asociace. V roce 2016 získala FAČR z loterií 172 milionů korun.

Nové sídlo FAČR na Strahově
zdroj: ČTK autor: Michal Doležal

Sponzoři neuvažují o ukončení podpory fotbalu

Sponzoři a partneři (Pepsi, T-Mobile, AAA Auto, Česká televize, ČEPS) českého fotbalu zatím neuvažují, že by kvůli vyšetřování možného zneužití dotací z ministerstva školství upustili od své podpory.

K aktuální situaci se zatím nechtěla vyjadřovat sázková společnost Fortuna, která je od října titulárním sponzorem druhé nejvyšší soutěže, ani maďarská ropná skupina MOL, jejíž jméno nese fotbalový pohár.

Policie pátrala i v České unii sportu

Vyšetřovatelé zapečetili také tři kanceláře v sídle České unie sportu. Představitelé ČUS jsou přesvědčeni, že hospodaření unie je bezproblémové. Právě šéf ČUS Miroslav Jansta byl ve středu zadržen. Organizace nebyla z ničeho obviněna. A obviněn by neměl být podle právního zástupce ČUS Prokopa Beneše ani Jansta. "Organizace ČUS není obviněná z žádného trestného činu a není mi známo, že by byl obviněn předseda ČUS (Jansta) nebo generální sekretář (Jan Boháč). Šetření se týká investičních dotací," řekl Beneš.

"Mohu potvrdit, že se v sídle ČUS konají úkony za účelem zajištění důkazů pro trestní řízení, na kterém spolupracujeme. Postupně dochází k přebírání materiálů potřebných k prošetření. Organizaci nebylo sděleno obvinění z žádného deliktu, jen jsme byli vyzváni k poskytnutí součinnosti při zajišťování důkazů," dodal Beneš. 

Uložit

Zdroj
ČT sport, ČT24, ČTK, aktualne.cz, Respekt.cz, Seznam Zprávy

Hlavní zprávy