Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Na EURO s Michaelem Krmenčíkem

Za sázení na vlastní soutěž hrozí ve fotbale až pětiletý trest

Praha - Půlmilionovou pokutou a až pětiletým zákazem činnosti mohou být nově potrestáni fotbalista, trenér, agent, funkcionář, rozhodčí a další osoby v českých soutěžích, pokud si vsadí na ligu, v níž sami působí nebo se jejich práce dotýká. Vyplývá to z doplnění disciplinárního řádu, který zveřejnil sekretariát fotbalového svazu. Definitivní podobu novely fotbalového zákoníku schválil v pondělí výkonný výbor ČMFS a platí okamžitě.

Fotbalový svaz tak začal naplňovat dřívější prohlášení o boji proti sázkám, které by mohly ovlivňovat výsledky. Už v listopadu kvůli tomu začal úzce spolupracovat s Asociací provozovatelů kursových sázek (APKURS), která sdružuje přední české sázkové společnosti. S jejich pomocí svaz může zasáhnout ve chvíli, kdy by dostal informace o podezřelých sázkách.

V tom případě svaz bude utkání detailně pozorovat a možná sáhne i k výměně rozhodčích. "Tím hodláme zamezit podezřelým výsledkům a předcházet situacím, ke kterým došlo v zahraničí," uvedl před časem místopředseda svazu Jindřich Rajchl s odkazem na skandály, které se týkají i evropských pohárů a dosud nebyly zcela vyjasněny.

Dosud fotbalisté nesměli sázet pouze na vlastní utkání, ale zakazovaly jim to pouze hráčské smlouvy v klubech. Podle nyní platného znění řádu nelze sázet na zápasy, a to i prostřednictvím třetí osoby. Kompletní znění novely, kterou zveřejnil svazový server fotbal.cz, platí jak pro hráče, tak členy realizačních týmů i statutární zástupce klubů. A to pro všechny soutěže, kterých se klub účastní. Rozhodčí a delegáti nemohou sázet na zápasy soutěží, v nichž jsou nasazováni, ale řád totéž zakazuje také hráčským agentům a příslušným svazovým funkcionářům.

Hrozbě pokuty 100 000 korun se vystaví ti, kterým bude ovlivnění zápasu nabídnuto, nebo pokud o takovém jednání budou vědět a nebudou o tom okamžitě informovat disciplinární komisi.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy