Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

Z Šakvic ke gólu v Amsterdam Areně. Šuralova hvězda stoupala, ale zářit už nebude

Tragická zpráva v brzkých ranních hodinách zacloumala nejen tuzemskou fotbalovou scénou. Útočník Alanyasporu Josef Šural zemřel po nehodě minibusu, kterým cestoval společně se spoluhráči z nedělního utkání v Kayseri. Českému reprezentantovi mělo být za měsíc 29 let.

Josef Šural v kvalifikačním utkání Nizozemsko - Česko
zdroj: AP autor: Peter Dejong

"Pořád nemůžu uvěřit, co se za poslední noc stalo. Jsem touto zprávou velice zasažen. Ještě během minulého týdne jsme se domlouvali, že se dnes potkáme i s rodinami a užijeme si společné volno po víkendových zápasech. Těžko hledám slova. Pepa byl nejen skvělý fotbalista, ale hlavně, jak jsem ho měl možnost poznat, skvělý člověk. Nikdy na Tebe nezapomenu, kamaráde! Upřímnou soustrast celé rodině," napsal na Facebooku Ondřej Čelůstka, jenž v Turecku hraje za Antalyaspor.

Šural začínal s fotbalem v Šakvicích, odkud se v útlém věku přesunul do 40 kilometrů vzdáleného Brna. Ve Zbrojovce působil v mládežnických kategoriích a vzhledem k faktu, že byl klíčovou postavou mužstva, nastupoval pravidelně za reprezentaci do šestnácti, sedmnácti, osmnácti i devatenácti let.     

Debut v nejvyšší soutěži si připsal 14. září 2008 v utkání Brna se Spartou a poprvé skóroval o dva týdny později proti Kladnu.

V klubu z moravské metropole setrval až do června 2011. Následně přestoupil do Liberce, kde se pod vedením kouče Jaroslava Šilhavého usadil v základní sestavě a v premiérové sezoně pomohl třemi brankami k zisku mistrovského titulu.

Pod Ještědem si navíc dvakrát zahrál Evropskou ligu - v ročníku 2013/14 i jarní play-off, v němž Slovan vyřadil nizozemský Alkmaar.

"Byl to skromný a poctivý kluk, na něhož mi zůstanou jen ty nejhezčí vzpomínky," hlesl trenér národního týmu Šilhavý. "Ta zpráva mě hluboce zasáhla. Je to ztráta nejen pro český fotbal, ale hlavně pro všechny blízké - pro ty, kteří ho dobře znali. Chci vyjádřit upřímnou soustrast rodině." 

JOSEF ŠURAL

Datum narození: 30. 5. 1990

Pozice: Útočník

Kariéra: 2007-2011 Zbrojovka Brno (36/2 ), 2011-2016 Slovan Liberec (160/42), 2016-2019 Sparta Praha (67/20), 2019 Alanyaspor (11/1)

* v závorce je za názvem klubu uveden počet soutěžních utkání a počet gólů 

Konstantní výkonností si Šural dlouhodobě říkal o pozvánku do seniorské reprezentace, která poprvé přišla v listopadu 2013 od trenéra Josefa Pešiceho pro přátelský duel s Kanadou (2:0).

Jeho nástupce Pavel Vrba povolával brněnského odchovance v kvalifikaci na Euro 2016 pravidelně a ten se mimo jiné odvděčil gólem do sítě Nizozemska během vítězného střetnutí v Amsterdam Areně (3:2). 

Na finálovém turnaji ve Francii, kde Česko nepostoupilo do play-off, pak v základní sestavě nastoupil ve všech zápasech (Španělsko 0:1, Chorvatsko 2:2, Turecko 0:2).     

Je nám líto, video expirovalo.
Gól v utkání Nizozemsko - Česko: Šural - 0:2 (35. min.)

V lednu 2016 nabrala Šuralova kariéra směr Praha. Ve Spartě plnil roli klíčového hráče a také kapitána - vstřelil 20 gólů včetně hattricku na stadionu Jablonce v říjnu 2017. "Je to hrozná tragédie, nemůžu tomu uvěřit. Budeš nám všem strašně chybět. Pepíku, odpočívej v pokoji," napsal na Instagramu Lukáš Vácha, spoluhráč ve Spartě i v Liberci.

Stabilní pozice v národním týmu i ve Spartě se pochopitelně odrazila v zájmu klubů ze zahraničí, což nakonec vyústilo v kontroverzní stěhování do Alanyasporu v lednu 2019. "Svůj odchod jsem si představoval odlišně, ale i přesto bych chtěl Spartě za vše poděkovat. Bylo pro mě ohromnou ctí nastupovat v rudém dresu," řekl po přestupu Šural. 

Na premiérovou branku v barvách nového zaměstnavatele, kterou koncem února pečetil ligové vítězství 3:0 nad Kasimpasou, však vzhledem k tragickému neštěstí nenaváže.

"Upřímnou soustrast rodině i všem blízkým," vzkázal z Anglie brankář Arsenalu Petr Čech.

"Černý den českého fotbalu. Na můj jediný gól v reprezentaci jsi mi nahrál ty. V tuto chvíli jsou vítězství a porážky malicherné," přidal se plzeňský obránce David Limberský.

A ve smutečním duchu se připojila i celá řada českých i zahraničních klubů včetně Ajaxu, sevillského FC nebo Porta. Slovan Liberec oznámil, že sobotní utkání nadstavbové části proti Slavii začne minutou ticha.    

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy