Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Atletika

We are the champions, znělo Šuralovi na rozloučenou. Kondolovala i Barcelona

V brněnském krematoriu se stovky lidí rozloučily s fotbalovým reprezentantem Josefem Šuralem, který v pondělí ráno zahynul po autonehodě u turecké Alanye. Zúčastnil se i trenér národního týmu Jaroslav Šilhavý, pod jehož vedením Šural v roce 2012 získal v Liberci svůj jediný ligový titul. Přijeli zástupci vedení a hráči klubů, v nichž osmadvacetiletý fotbalista hrál - Sparty, Liberce a Brna. Dorazili i slávisté, řada reprezentantů, zástupci vedení Fotbalové asociace ČR i Hasan Cavusoglu, prezident Alanyasporu, za který Šural nyní hrál.

Bořek Dočkal (vlevo) a Matěj Pulkrab (vpravo)
zdroj: ČTK autor: Igor Zehl

Obřadní síň byla zaplněna do posledního místa a další lidé zůstali na prostranství před krematoriem. Do prvních řad zasedli hráčovi nejbližší - manželka Denisa, obě dcery, rodiče, bratři a další příbuzní.    

Ofenzivní záložník či útočník zemřel po nehodě minibusu, kterým se s dalšími hráči Alanyasporu vraceli z nedělního ligového utkání na hřišti Kayserisporu. Nehoda se stala pár kilometrů před cílem v Alanyi. Bývalý sparťanský kapitán, který do Turecka odešel v zimě z Letné, podle tureckých médií vypadl z vozu a utrpěl mnohačetná zranění, jimž v nemocnici podlehl. Nehodu údajně zavinil řidič. Podle prvních informací za volantem usnul, ale později to v policejním protokolu popřel.    

Na pohřeb dorazil i současný reprezentační kouč Šilhavý a z Olomouce i Petr Uličný, který dal Šuralovi jako trenér Brna šanci v prvním ligovém zápase v září 2008. "Byl to krásný člověk, nemohl jsem té zprávě uvěřit, bylo mi z toho do breku," řekl Uličný.    

Nechyběli ani současní zástupci brněnské Zbrojovky a Liberce, kam Šural zamířil v roce 2011. "Já jsem byl u toho, když Pepa z klubu odcházel. Nyní nás tato zpráva hluboce zasáhla, bylo na každém jedinci, jak se s tím vyrovná," řekl současný majitel Zbrojovky Václav Bartoněk.

Na pohřeb dorazila celá Sparta, přijeli zástupci vedení s Tomášem Rosickým, realizační tým i všichni hráči. Zraněný letenský kapitán Bořek Dočkal s útočníkem Matějem Pulkrabem nesli velký věnec z rudých růží. Přijeli i sparťanští rivalové slávisté s trenérem Jindřichem Trpišovským. 

"Josef měl vždy svůj názor, byla to velká osobnost. Jako člověk mi bude moc chybět," řekl Trpišovský. Dorazila řada reprezentantů, například z Turecka David Pavelka či ze Španělska brankář Tomáš Vaclík. "Nezlobte se, bývám k novinářům vstřícný, ale dnes nechci hovořit," uvedl dojatý gólman Sevilly.

Sparta se s Šuralem rozloučila už před sobotním ligovým utkáním s Ostravou. Oba týmy přišly na trávník v dresech s jmenovkou zesnulého hráče a číslem 23, které nosil na dresu. Podobně uctil Šuralovu památku před zápasem se Slavií i Liberec, jehož hráči navíc měli černé pásky. Na obou stadionech se před výkopem držela minuta ticha, symbolicky v 23. minutě se pak tleskalo vestoje.    

Piety na Spartě se zúčastnil i prezident Alanyasporu Cavusoglu, který přijel i na pohřeb stejně jako turecký ambasador. "Brali jsme Pepu jako člena rodiny, všichni v Turecku truchlíme," řekl Cavusoglu. Mezi řadou kondolencí, které dostaly kluby i hráčova rodina, byla i jedna od FC Barcelona.   

Letenští dovezli na pohřeb všechny předměty, které zanechali fanoušci na pietním místě u stadionu Sparty. Se Šuralem se přišly rozloučit i stovky běžných příznivců. Ultras Sparty přinesli věnec v klubových barvách, řada lidí přišla v dresech se Šuralovým jménem a číslem. Na jeho poslední cestě zazněly mimo jiné skladby We are the champions a The show must go on od skupiny Queen.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy