Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Maximum pro zdraví

Vysněný a nejtěžší možný soupeř, řekli o Anglii Češi, kteří i tak věří v postup

Tbilisi (Gruzie) – Medaili už mají z mistrovství Evropy do 19 let jistou. To však českým reprezentantům nestačí. Jejich cíl míří ještě výš, zahrát si o zlato. K tomu musí ale přejít v semifinále přes silnou Anglii. Ta je pro většinu mladíků vysněným týmem a i když si uvědomují, že je zároveň nejtěžším možným soupeřem, věří si na ni. Přímý přenos utkání sledujte ve středu od 18:00 na ČT sport nebo na webu ctsport.cz.

Radost českých fotbalistů do 19 let
zdroj: fotbal.cz autor: Štěpán Černý

Po sobotní výhře 2:0 nad Gruzií měli semifinále jisté, a v neděli tak v klidu u večeře mohli společně sledovat střetnutí skupiny B mezi Anglií a Německem. Věděli totiž, že případný vítěz bude právě jejich soupeřem pro střetnutí o postup do finále.

Duel nakonec jasně ovládla na turnaji zatím dominantní Anglie, která Němce přejela 4:1, což znamenalo, že Češi narazí právě na ni. To drtivé většině mladých Čechů udělalo velkou radost.

"Anglii jsme si asi všichni přáli. Je to vysněná liga většiny z nás, tak máme šanci se s nimi srovnat a věřím, že je můžeme porazit," prohlásil o semifinálovém soupeři útočník Daniel Turyna, který na šampionátu hraném v Gruzii nasázel už 2 branky. 

Na Čechy však určitě nečeká snadný úkol. Anglie je ve svém ročníku naprostou špičkou a hlavním favoritem na celkový triumf. To zatím na turnaji naplno dokazuje, když vyhrála všechny 3 zápasy při skóre 7:1. O kvalitě mladého Albionu také svědčí fakt, že z posledních 28 zápasů prohrál jen třikrát.

"Je to nejlepší tým v ročníku. Vzhledem k jejich sérii neporazitelnosti můžeme být první, kdo je zdolá," prohlásil odhodlaně stoper a kapitán českého týmu Matěj Chaluš, kterého v zápase čeká pořádně náročný úkol, ubránit vysokého a robustního Bena Breretona, jenž na šampionátu už stačil nasázet 3 góly.

"Já se na souboj s Breretonem těším, protože to bude konečně velký útočník. Zatím jsem tady proti sobě měl většinou menší rychlé hráče," předpovídá Chaluš fyzicky náročné souboje s kanonýrem Anglie.

Tým z Ostrovů má ale v kádru i další zajímavá jména, která většinou hrají v juniorkách elitních celků nebo už mají za sebou zápasy v druhé nejvyšší anglické soutěži. V tomto směru je asi největší hvězdou hbitý křídelník Fulhamu Ryan Sessegnon, rovněž střelec 3 branek, jemuž je teprve 17 let a nedávno odmítl přestup do Liverpoolu a Tottenhamu.

Otázkou je, zda do zápasu naskočí stoper Trevoh Chalobah a Andre Dozzell, kteří střetnutí s Německem nedohráli a museli střídat už během první čtvrthodiny. "Jenže i když se jim na začátku zranili, tak za ně naskočili náhradníci a nebylo nic znát. Jsou výborní a musíme se na ně skutečně pořádně připravit," uvědomuje si záložník Daniel Mareček. 

Spousta individuální kvality a velkých jmen však podle reprezentantů může hrát právě v jejich prospěch. "Nebudou hrát určitě tak týmově jako my. Mají spíše individuality. Když do toho dáme všechno, tak věřím, že můžeme uspět," nevzdává se Turyna a Mareček s ním souhlasí. "Když podáme týmový výkon jako proti Gruzii a budeme makat, tak určitě máme šanci," dodal.

Češi se do finále šampionátu do 19 let dostali už dvakrát. V roce 2001 a v roce 2011, kdy se to povedlo silnému ročníku 1992 v čele se současnými reprezentanty Ladislavem Krejčím, Pavlem Kadeřábkem, Jakubem Brabcem či Tomášem Kalasem pod vedením trenéra Jaroslava Hřebíka. Titul však zatím uniká, což má šanci napravit právě letošní devatenáctka trenéra Jana Suchopárka. Aby tu možnost ale měla, musí Anglii ve středu zdolat.

Zdroj
ČT sport, fotbal.cz

Hlavní zprávy