Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Nezapomenutelné hry pod Akropolí

Vylučte Írán z mistrovství světa, ozývají se hlasy po smrti mladé ženy

V Íránu to od podezřelé smrti mladé ženy po zadržení kvůli porušení přísného islámského kodexu oblékání vře a v zemi se odehrávají velké protesty. Lidskoprávní organizace Open Stadiums na základě těchto událostí vyzvala mezinárodní fotbalovou federaci FIFA k vyloučení Íránu z mistrovství světa.

Míč pro mistrovství světa v Kataru
zdroj: ČTK / imago sportfotodienst / IMAGO

Dvaadvacetiletá Mahsa Amíníová zemřela ve vazbě poté, co ji zatkla mravnostní policie. Podle úřadů byl příčinou smrti infarkt, rodina ale uvedla, že policie dívku bila. Smrt v Íránu vyvolala masové protesty.

Přidala se k nim i organizace Open Stadiums, která bojuje za právo íránských žen chodit na fotbalové zápasy. V dopise vyzvala předsedu FIFA Gianniho Infantina k vyloučení reprezentace ze šampionátu v Kataru.

"Íránský fotbalový svaz je nejen komplicem vládních zločinů, ale je také nebezpečím pro ženské fanynky všude, kde národní tým hraje. Na fotbale by mělo být bezpečno pro všechny," napsali představitelé Open Stadiums.

"Proto pochybujeme nad tím, proč by FIFA měla dát Íránu možnost vystoupit na světové scéně, když nejenže nerespektuje základní lidská práva, ale vraždí a mučí vlastní lid. Kde jsou zásady FIFA, které má zavedené ve vlastních pravidlech? Proto vyzýváme FIFA, aby na základě článků tři a čtyři okamžitě vyloučila Írán z letošního šampionátu v Kataru," přidala organizace.

Zmíněné články regulí FIFA se týkají lidských práv a mimo jiné zakazují diskriminaci na základě pohlaví, rasy, víry atd. Trestem může být i vyloučení z federace.

FIFA ani íránský svaz se k výzvě zatím nevyjádřili. Írán se má na prosincovém šampionátu v Kataru představit v základní skupině spolu s Anglií, Walesem a výběrem USA.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články