Vstupenky na finále poháru se kvůli obavám z radikálů prodávají pouze za branky

Praha - Vstupenky na sobotní finále fotbalového Poháru České pošty mezi Plzní a Spartou se prodávají jen na tribuny za brankami. Na hlavní a protilehlou tribunu se z bezpečnostních důvodů vůbec prodávat nebudou. Důvodem jsou obavy z výtržností fanoušků, protože se na utkání v pražském Edenu chystají radikální fanoušci i z jiných klubů. Fotbalová asociace ČR tak jako pořadatel sáhla k mimořádným opatřením.

Stadion v Edenu
zdroj: ČT24

Původně FAČR plánovala prodávat vstupenky běžným internetovým předprodejem, ale po jeho spuštění údajně začali lístky hromadně skupovat radikální fanoušci nejen z České republiky, ale i z Polska a Slovenska. "FAČR tak byla nucena tento způsob prodeje vstupenek zastavit s ohledem na zajištění bezpečnosti ostatních fotbalových příznivců či rodin s dětmi, kteří by se na tribunách mohli promísit s těmi radikálními," stojí v prohlášení FAČR. "

Momentálně neexistují žádné jiné způsoby a opatření, jak radikální skupiny z předprodeje na rizikové utkání eliminovat." Vstupenky se tak od neděle distribuují jen přes oba finalisty. Plzeň zatím prodala zhruba 1 300 vstupenek na severní tribunu, Sparta asi tisíc vstupenek na jižní část stadionu, do které patří i oplocený sektor pro hosty. Fanoušci však v diskusních fórech vyzývají, ať si nikdo do ohraničeného sektoru vstupenky nekupuje, aby se mohl přidat ke kotli.

Dohromady mají oba kluby k dispozici kolem 8 500 vstupenek z celkové kapacity stadionu pro 20 tisíc fanoušků. Podle zákulisních informací panují velké obavy z toho, aby se utkání vůbec dohrálo. Fanoušci prý plánují rozsáhlé protesty proti vedení FAČR v čele s předsedou Miroslavem Peltou. Kvůli vulgárnímu skandování směrem k Peltovi se v minulých ligových kolech hned několik zápasů přerušovalo. Vzhledem k absenci zábran v Synot Tip Areně hrozí i nebezpečí, že se fanoušci dostanou na hrací plochu.

Právě finále poháru je v posledních letech častým terčem výtržností fanoušků. I proto, že pořadatelem zápasu je FAČR, která se v případě potíží musí sama zodpovídat své disciplinární komisi. Zatím největší problém nastal v roce 2011 při finále v Jihlavě mezi Olomoucí a Mladou Boleslaví. Tehdy FAČR zaplatila pokutu 400 tisíc korun a peníze dala na charitu. Za loňské finále v Chomutově mezi Jabloncem a Mladou Boleslaví dostala asociace pokutu 200 tisíc, kterou poslala na povodňové konto.

Na fotbalový pohár jen za branky nebo jako VIP
Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy