Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Mountfield HK - HC Dynamo Pardubice

Vláda schválila půlmiliardovou injekci profesionálnímu sportu

Pokračování programu COVID – sport je realitou. Pořadatelé sportovních akcí a kluby budou moci opět žádat o dotace. Kompenzovány jim budou náklady vynaložené na zrušení sportovních událostí v souvislosti s vládními opatřeními proti šíření koronaviru. V programu je podle vládních materiálů připraveno 500 milionů korun. Druhou výzvu programu schválila vláda, oznámila mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.

České peníze
zdroj: ČTK autor: Švancara Petr

Dotace by měla umožnit klubům i pořadatelům překlenout obtížné období. Program připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu s Národní sportovní agenturou (NSA)

O kompenzace budou moci žádat kluby z deseti profesionálních soutěží, které určila NSA. Jedná se o první a druhou fotbalovou ligu, extraligu a první ligu ledního hokeje a nejvyšší soutěže v basketbalu, volejbalu a házené. Maximální výše dotace je určená podle analýzy ekonomické náročnosti sportu a pohybuje se od 750 000 korun na klub pro volejbal a házenou po 12,5 milionu korun pro prvoligové fotbalová a extraligové hokejová mužstva.

Podporu mohou čerpat profesionální i poloprofesionální kluby. "Program je nastaven tak, že u většiny sportovních oddílů se výše pomoci pohybuje v rozmezí osmi až deseti procent jejich rozpočtů, přičemž u ekonomicky nejsilnějších sportovních klubů se jedná o méně než dvě procenta z jejich ročního rozpočtu," uvedl předseda NSA Milan Hnilička.

Kluby dostanou peníze předem na základě kvalifikovaného odhadu, jaký ekonomický dopad na ně budou mít vládní omezení od března do konce tohoto roku ve srovnání s poslední řádně odehranou sezonou.

Na kompenzace budou mít nárok také komerční pořadatelé sportovních akcí určených pro sportovce z více než dvou klubů nebo širokou veřejnost. Dotace bude určena na uhrazení marně vynaložených nákladů v loňském a letošním roce souvisejících s akcemi, které se měly konat od 12. března do 31. července letošního roku. S kompenzacemi pro akce, jež musely být kvůli vládním opatřením zrušeny nyní na podzim, návrh tohoto programu nepočítá.

NSA dříve už vyhlásila program Covid – sport, jenž měl pomoci neziskovým sportovním organizacím. Agentura v něm přijala stovky žádostí. Na pomoc byla připravena miliarda korun, ale nevyčerpala se. NSA si to vysvětlovala mimo značnou pomocí měst a krajů, které sportovním organizacím odpustily nájemné a další náklady v době uzavření sportovišť.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy