Následuje
VK Jihostroj České Budějovice - Trentino Itas

Vítkovice Machinery nebudou generálním sponzorem Baníku

Ostrava - Strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group se nestane generálním sponzorem fotbalového Baníku Ostrava, protože nemá jistotu průhledného sponzorování klubu. Na tiskové konferenci v Ostravě to řekli představitelé společnosti s tím, že nedostali všechny podklady ke zpracování analýzy finanční situace klubu. Se zástupci Baníku vyjednávali o partnerství několik měsíců.

Zklamaní hráči Baníku
zdroj: ČTK autor: Petr Sznapka

"Baník není v takové finanční kondici, abychom ho sponzorovali," uvedl právník Pavel Filipčík, který vedl ekonomicko-právní tým pro vyhodnocení finanční situace klubu. "Chceme průhlednou strukturu a jasné toky peněz. Chtěli jsme mít doloženo, že peníze, které bychom klubu poslali, nepůjdou na úhradu starých dluhů, na konta majitelů nebo na benefity manažerů," prohlásil generální ředitel Vítkovice Machinery Group Jan Světlík.

Baníku se dlouhodobě nedaří získat silného a stabilního generálního partnera, který by plnil rozpočet. Klub je tak odkázán především na prodej hráčů. Dusí ho i nepřehledná situace se stadionem na Bazalech, který od příštího roku přestane splňovat kritéria pro účast v profesionálních soutěžích.

Společnost Vítkovice se rozhodla dnešním prohlášením reagovat na mediální zprávy o jejím možném vstupu do Baníku. "Začali se nás totiž ptát už i naši partneři a banky, jestli kupujeme Baník," vysvětlil Světlík. O koupi klubu však majitel největší tuzemské strojírenské skupiny nikdy nejednal. Chtěl pomoci Baníku formou sponzorování. Podle Filipčíka však nemohl zjistit, jestli je klub v dobré finanční kondici. "Chtěli jsme, aby existovala taková vlastnická struktura Baníku Ostrava, která generálnímu sponzorovi umožní dohled nad finančními toky. Navrhovali jsme například převod většiny akcií na třetí subjekt - na nadaci nebo obecně prospěšnou společnost, kterou bychom pak mohli podpořit. Na tom jsme se nedohodli," uvedl Filipčík.

Strojírenská skupina s obratem v desítkách miliard korun může podle Světlíka ještě jednou do hry o sponzoring vstoupit za předpokladu, že klub bude mít vyřešenou minulost a majoritu bude držet nový majitel, který by klub ekonomicky důsledně řídil. "Když se nemůžeme dohodnout s panem Peterou, tak zbývá varianta jednat s jiným akcionářem. Chtěli bychom, i kvůli Ostravě a fanouškům, aby klub koupil majitel, který ho zvedne a bude pro sponzory garancí průhledného využití jejich peněz. Pak se o tom můžeme znovu bavit," dodal Světlík.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy