Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Maximum pro zdraví

Ve FIFA jsme skončili z politických důvodů, je přesvědčen vyšetřovatel Borbely

Manáma (Bahrajn) – Vyšetřovatel Cornel Borbely je přesvědčený, že byl spolu se soudcem Hansem-Joachimem Eckertem z čela etické komise FIFA odvolán z politických důvodů. Uvedl to na tiskové konferenci den poté, co o jejich odchodu rozhodla rada Mezinárodní fotbalové federace. Eckert s Borbelym měli za úkol pročistit vedení FIFA, které před dvěma lety zasáhl rozsáhlý korupční skandál.

Cornel Borbely
zdroj: Reuters autor: HAMAD I MOHAMMED

Kvůli korupčnímu skandálu musely před soud desítky funkcionářů a skončili mimo jiné i dlouholetý šéf Sepp Blatter, generální sekretář Jérome Valcke nebo předseda UEFA Michel Platini.

Rada FIFA však na úterním zasedání v Manámě oběma členům etické komise, která krátce prošetřovala i současného šéfa světového fotbalu Gianniho Infantina, neprodloužila mandát. Místo nich by komisi měli vést Kolumbijka Maria Claudia Rojasová a Řek Vasilos Skuris.

"Stovky vyšetřování jsme už uzavřeli a další stovky na uzavření čekají. Jde o komplikaci v boji s korupcí," citovala agentura Reuters Borbelyho, který bez uvedení jmen prohlásil, že prošetřována je i řada předních představitelů FIFA. "Vzhledem k obrovskému množství případů jsme pracovali velmi dobře. Pro změnu v etické komisi nebyl jediný důvod. Jediné, co mě napadá, že šlo o politické rozhodnutí," dodal.

Etická komise FIFA mění vedení podruhé v krátké době. Loni v jejím čele skončil Domenico Scala, který rezignaci zdůvodnil prohlášením, že práci nezávislých komisí se snaží ovlivňovat nový předseda federace Infantino. Ten obvinění striktně odmítl.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy