Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklotoulky

Varšavský Národní stadion pro Euro otevřen

Varšava - S několikaměsíčním zpožděním byl dnes ve Varšavě slavnostně otevřen Národní stadion, na němž se budou v červnu hrát zápasy fotbalového mistrovství Evropy. Slavnost zahájil koncert, na který přišlo přes 30 000 diváků, připraven byl i ohňostroj.

Varšavský stadion pro Euro 2012
zdroj: isifa/EPA autor: Leszek Szymanski

Stadion měl být otevřen už loni v létě, kvůli konstrukčním chybám se ale termín opozdil. Aréna s kapacitou 58 000 míst vznikla na místě někdejšího Stadionu desetiletí, který byl postaven v 50. letech 20. století a na němž bylo od konce 80. let obří tržiště. V září 1968 se právě na Stadionu desetiletí během komunistických oslav dožínek upálil Ryszard Siwiec na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Přestavba stadionu stála téměř dvě miliardy zlotých (zhruba 12 miliard korun) a začala v září 2008. Stadion nabídne mimo jiné čtyři restaurace, je v něm deset kilometrů schodů, 70 VIP lóží, 965 toalet nebo 1 765 parkovacích míst. Na stavbu bylo použito na 400 tisíc tun betonu. Nad dnešním slavnostním otevřením visel do poslední chvíle velký otazník. Proti byli hasiči a hygienici, až v pátek úřady vydaly souhlas.

První zápas se na novém stadionu odehraje za necelé dva týdny, 11. února se na něm fotbalisté Legie Vašava a Wisly Krakov utkají o superpohár. Národní stadion leží na východním břehu řeky Visly na okraji varšavské čtvrti Praga. Právě zde se bude 8. června hrát zahajovací zápas mistrovství Evropy mezi Polskem a Řeckem.

Šampionát, který potrvá do 1. července, se bude hrát ve čtyřech polských a čtyřech ukrajinských městech. Skupinu A budou hostit Varšava a Vratislav, kde odehrají všechny tři zápasy čeští reprezentanti, skupina B má centra v ukrajinských městech Charkov a Lvov, skupinu C přivítají polská města Gdaňsk a Poznaň. Skupina D se uskuteční na Ukrajině v Kyjevě a v Doněcku.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy