Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 2000: Česko - Francie

V Panamských dokumentech je i prezident FIFA Infantino

Londýn - V kauze Panamských dokumentů figuruje i jméno nového prezidenta Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianniho Infantina. Z uniklých dokumentů, na něž odkazuje BBC, vyplývá, že současný šéf světového fotbalu ještě během svého působení v UEFA podepsal smlouvu se dvěma muži, kteří byli později obviněni z korupce.

Gianni Infantino
zdroj: ČTK/ABACA

Kontrakt byl podepsán v roce 2006, kdy Infantino pracoval jako ředitel právního oddělení Evropské fotbalové unie. UEFA tehdy prodala práva na vysílání Ligy mistrů společnosti Cross Trading, jejímiž majiteli jsou Argentinci Hugo a Mariano Jinkisové.

Oba patří ke 14 lidem, kteří byli po vyšetřování FBI loni obviněni z korupce. Ve snaze získat marketingová práva měli rozdat na úplatcích jihoamerickým funkcionářům miliony dolarů. UEFA přitom dosud tvrdila, že s žádným z obviněných mužů v minulosti obchody nedělala.

Z dokumentů panamské právní firmy Mossack Fonseca však vyplývá, že UEFA prodala ekvádorská práva na Ligu mistrů na léta 2006-2009 firmě Cross Trading za 111 tisíc dolarů. Ta je následně postoupila ekvádorské televizi Teleamazonas za částku o 200 tisíc dolarů vyšší.

K podobnému předražení došlo i v případě prodeje práv na evropský Superpohár. Pod oběma smlouvami je jako jeden z funkcionářů UEFA podepsán Infantino. Neexistují nicméně žádné důkazy, jež by naznačovaly, že současná hlava světového fotbalu přijala v souvislosti s tímto kontraktem úplatek.

Mluvčí UEFA uvedl, že unie jednala s Cross Trading proto, že se společnost tvářila jako kupec pro Teleamazonas a nabídla ze všech zájemců nejvyšší částku. "Co se týče pana Infantina, nevíme nic o tom, že by se ho FBI ptala na něco v souvislosti s tímto či jinými kontrakty," uvedl mluvčí.

Dlouholetý generální sekretář UEFA Infantino se stal prezidentem FIFA letos 26. února. Funkci převzal po Seppu Blatterovi a slíbil, že napraví image FIFA poničenou korupčními aférami.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy