Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

V Johannesburgu bylo v davu zraněno 15 fanoušků

Johannesburg - Patnáct lidí včetně jednoho policisty bylo zraněno v tlačenici před stadionem v Johannesburgu před přípravným utkáním mezi fotbalisty Nigérie a KLDR. Zápas dvou účastníků mistrovství světa, které začne v Jihoafrické republice v pátek, byl na začátku druhého poločasu kvůli problémům asi na pět minut přerušen. Nigérie nakonec zvítězila 3:1. Informace o dění před šampionátem přináší také server msfotbal.cz.

Stadion Makhulong na předměstí Johannesburgu pojme zhruba 10 tisíc diváků. První vlna diváků se začala valit, když byly poprvé otevřeny brány. Ty pak na chvíli policie zavřela, ale při opětovném uvolnění se lidé tlačili opět dovnitř. Někteří spadli na zem a ostatní po nich šlapali. "Myslela jsem, že umírám. Byla jsem úplně dole, když po nás šlapali. Policie nic neříká, jen abychom šli a dívali se na fotbal. Ale jak, když jsme zranění a nikdo nám nepomáhá?" řekla účastnice incidentu Princess Mbaliová v zeleném jihoafrickém dresu.

Situace se po druhém uzavření bran uklidnila a krvácející lidé odcházeli pryč, zatímco fotbalisté na hřišti poslouchali hymny a netušili, co se děje před stadionem. Jeden z policistů z incidentu obvinil FIFA, která vyžadovala na toto utkání volné vstupné.

Další problémy nastaly na začátku druhé půle, kdy rozhodčí kvůli zraněným fanouškům a obavám z bezpečnosti na přeplněné hlavní tribuně přibližně na pět minut zápas přerušil. Podle policejních zdrojů byl vážně zraněn jeden policista a lehké zranění utrpělo čtrnáct fanoušků. Očitý svědek řekl, že mezi nimi jsou minimálně i dvě děti. Lékaři odvezli do nemocnice třináct lidí, někteří utrpěli jen drobné škrábance.

FIFA se od události distancuje

Jeden z policistů z incidentu obvinil FIFA, která prý vyžadovala na toto utkání volné vstupné. FIFA se ale od incidentu distancovala. "Rádi bychom znovu zopakovali, že tento přípravný zápas nemá žádný vztah s pracovní organizací mistrovství světa 2010, které nadále plně důvěřujeme. Navíc FIFA nemohla dělat nic s lístky na tento zápas," stojí v prohlášení FIFA.

Při podobných tlačenicích zahynulo loni při kvalifikačním utkání v Pobřeží slonoviny 22 osob.

Policie odnáší fanouška z tlačenice
zdroj: ČTK/AP autor: AP Photo
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy