Následuje
Sportovní zprávy

Univerziáda se blíží, fotbalisté ladí formu

Praha - Každé dva roky se konají hry sportovců, kteří při tvrdém tréninku a koloběhu závodění zvládají i studovat vysokou školu. Světovou letní univerziádu hostí letos od 12. do 23. srpna čínský Šen-čen. Ve výpravě jsou i čeští fotbalisté, kteří turnaj vyhráli v roce 1993. Spojení profesionální fotbalové kariéry se studiem na univerzitě není obvyklé, výjimky se ale najdou.

Před osmnácti lety v Buffalu byli ve vítězném týmu třeba bývalí reprezentanti a současní trenéři Sparty a Dukly Martin Hašek s Lubošem Kozlem a také Antonín Plachý, který vede výběr současný. "Jsou tady profesionální fotbalisté, kteří při tom zvládnou dělat vysokou školu. Někoho čeká profesionální kariéra, někoho možná spíš ta akademická. Jsou to lidi, kteří by mohli do budoucna pomoci českému fotbalu," myslí si Plachý.

V týmu, který vyrazí do Číny, jsou hráči širších ligových kádrů anebo ti, kteří nastupují v lize druhé, třeba Marek Nešpor si podmínky účasti zanesl přímo do smlouvy ve Vlašimi. "Asi se tomu nepřikládá taková váha jako klasické nebo mládežnické reprezentaci, ale určitě to pro mě čest je," uvedl Nešpor.

Čína se na univerziádu připravuje po svém

Šen-čen před začátkem soutěží vystěhoval osmdesát tisíc obyvatel. Vedení města tento krok zdůvodnilo tím, že nechce zostudit zemi před zraky celého světa. "Kdybychom nesáhli k výjimečným opatřením, bylo by to vůči obyvatelům města nezodpovědné," uvedl šéf šen-čenské pobočky komunistické strany Wang Žung. "Bez striktních bezpečnostních opatření bychom se velmi pravděpodobně stali terčem teroristického útoku, který by mohl přerůst v mezinárodní incident," dodal.

V Šen-čenu má trvalé bydliště nahlášeno 2,5 milionu lidí, dalších 6,5 milionu tvoří dělníci, kteří ve městě žijí jen dočasně. Právě jim je dávána za vinu vysoká kriminalita.

Zdroj
ČT24

Hlavní zprávy