Je nám líto, video expirovalo.

Ujfaluši ukončil kariéru, zradilo ho zraněné koleno

Praha - Bývalého fotbalového reprezentanta Tomáše Ujfalušiho stále trápí zranění kolena, i proto oznámil, že v 35 letech definitivně uzavírá svou bohatou kariéru. Zatím netuší, jaké profesi se bude věnovat. "Zdraví mám jenom jedno a v budoucnu ještě chci nějak fungovat. Když nemůžu být prospěšný na hřišti, nemá to cenu. I když mě to samozřejmě mrzí, že je s velkým fotbalem konec," uvedl Ujfaluši.

Tomáš Ujfaluši
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

"Koleno po intenzivních trénincích nebylo v optimálním stavu. Na jedné konzultaci u lékaře padla možnost, že by defekt na chrupavce mohl vyřešit další chirurgický zákrok, ale do toho se mi už nechtělo. Znamenalo by to další dva až tři měsíce rekonvalescence a navíc během zimní přípravy by koleno zase trpělo," vysvětlil Ujfalujši.

Pětatřicetiletý odchovanec Olomouce má za sebou bohatou zahraniční kariéru. Hrál za Hamburk, Fiorentinu, Atlético Madrid, se kterým vyhrál Evropskou ligu i Superpohár UEFA, a Galatasaray Istanbul.

Na začátku sezony 2012/13 však utrpěl zranění kolena. Zdravotní problémy se pokusil zažehnat ještě ve Spartě, do které přišel v srpnu jako volný hráč. Postupně si přidával v tréninku a nastoupil v pohárových (proti Zlínu 1:0 a Znojmu 2:1) a přípravných zápasech (proti Dynamu Drážďany 3:0 a Slovanu Bratislava 1:0), ale stav kolena ho stále limitoval.

Ujfaluši měl přesto velmi pozitivní vliv na atmosféru v kabině týmu Sparty. Krátce po svém příchodu na Letnou například pomohl svým proslovem nabudit ostatní hráče v utkání s Bohemians Praha 1905. Sparta tehdy otočila z 0:1 na 2:1 a získala důležité tři body.

Ujfalušimu se nesplnilo přání, aby naskočil do ligového zápasu. "Ale i tak mu patří dík za to, jak ve Spartě po svém příchodu působil. Jeho morální vlastnosti byly hodně cítit," řekl tiskový mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

Tomáš Ujfaluši:

"Odehrál jsem přes 600 soutěžních zápasů, vyzkoušel si několik angažmá v zahraničí, zažil dobré časy v reprezentaci. Potkaly mě i nějaké horší věci, ale to také ke kariéře patří. Nic bych ale neměnil."

Je nám líto, video expirovalo.
Bývalý fotbalový reprezentant Ujfaluši ukončil kariéru

Ujfaluši svoji misi ve Spartě nebere negativně. "Šel jsem sem s určitým rizikem, že můj návrat kvůli problému s kolenem nevyjde a já nebudu moci hrát na vysoké úrovni. To se bohužel také potvrdilo, mrzí mě, že můj návrat do české ligy po 13 letech nevyšel. Ale jsem rád, že mi Sparta tu šanci dala," uvedl Ujfaluši. "Nebylo by ani fér, kdyby trenér měnil stopery ve chvíli, kdy celý tým šlapal. Já jsem byl rád za to, jak se klukům dařilo," podotkl Ujfaluši.

Na kontě má celkem 78 startů za národní tým, se kterým získal stříbro na mistrovství Evropy 2004 a kterému jeden čas dělal i kapitána. Stříbro má i s jednadvacítkou z ME 2000.

Ujfaluši teď ví jen jedno, nikdy nebude trenérem. Nepočítá ani s tím, že by fotbal hrál na nižší úrovni. "Možná jen pro zábavu někde s kamarády. Spíš počítám s tím, že budu hodně hrát golf a hokej. Chci se věnovat věcem, na které jsem během kariéry neměl tolik času," vysvětlil Ujfaluši.

Tomáš Ujfaluši

Datum a místo narození: 24. března 1978, Rýmařov

Výška a váha: 185 cm, 78 kg

Kariéra: Rýmařov (1988-91), Sigma Olomouc (1991-2000), Hamburk (2000-04), AC Fiorentina (2004-08), Atlético Madrid (2008-11), Galatasaray Istanbul (2011-13), Sparta Praha (2013)

Reprezentace: 78 zápasů/dva góly (2001-08)

Zdroj
ČTK, iDNES, ČT sport

Hlavní zprávy