Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Paralympijský magazín

Turci v kvalifikaci salutovali na podporu vojenské intervence, hrozí jim trest

Turečtí fotbalisté oslavili kvalifikační vítězství 1:0 nad Albánií salutováním, kterým měli podle všeho podpořit intervenci turecké armády v Sýrii. Za to by mohli být potrestáni, protože Evropská fotbalová unie UEFA podobně jako Mezinárodní fotbalová federace FIFA přísně zakazuje jakékoli politické projevy hráčů či fanoušků.

Turecká fotbalová reprezentace
zdroj: ČTK/ZUMA/Mahmut Burak Burkuk - Depo

Útočník Cenk Tosun nejprve po svém vítězném gólu z 90. minuty v Istanbulu zasalutoval s několika spoluhráči. Tradiční gesto imitující vojáky pak turečtí reprezentanti předvedli i v šatně s celým realizačním týmem. Tato fotografie se objevila na oficiálním Twitteru národního mužstva s popiskem, že hráči "věnovali vítězství našim statečným vojákům a blízkým mučedníkům".

Turecko zahájilo invazi do severovýchodní Sýrie ve středu. Ankara tvrdí, že cílem její operace je vyčistit oblast v severní Sýrii u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje kurdské milice. Tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana k okamžitému zastavení intervence vyzvali americký prezident Donald Trump, německá kancléřka Angela Merkelová nebo francouzský prezident Emmanuel Macron. V reakci na útok, který Západ odsoudil, Německo i Francie zastavily export zbraní do Turecka.

I kvůli napjatým diplomatickým vztahům panují obavy z bezpečnosti při dnešním kvalifikačním duelu mezi Francií a Tureckem. Na zápase, který může určit dalšího účastníka Eura 2020, se v Paříži očekávají téměř čtyři tisíce hostujících fanoušků.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy