Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Trénink Španělů na Letné – lahůdku sledovalo sedm tisíc fanoušků

Praha - Na stadionu fotbalové Sparty v Praze se nehrál žádný zápas, ale i tak v něm často hučely pokřiky fanoušků a mnohokrát i bouřlivý potlesk. Na Letnou dorazili za tréninkem úřadující mistři světa a Evropy ze Španělska a jejich příprava před pátečním kvalifikačním zápasem s českým týmem se stala velkým šlágrem. Na podélné tribuně proti hlavnímu ochozu se podle odhadů sešlo sedm tisíc fanoušků. Česká televize z jejich přípravy dokonce nachystala přímý přenos a na hlavní tribuně vybudovala improvizované studio, kam kromě trenéra Jaroslava Hřebíka dorazili i sparťanský obránce Jiří Jarošík a bývalý reprezentant Radek Bejbl.

Fernando Torres
zdroj: ČTK autor: Stanislav Peška

Jarošík i Bejbl mají se španělským fotbalem bohaté zkušenosti. A přípravu chvíli zvědavě sledovali třeba i současní hráči národního týmu Kamil Vacek, Jaroslav Drobný a Milan Petržela.

"Je to pohodový předzápasový trénink, Španělé jsou v pohodě. Intenzita tréninku je někde u 80 %. Je vidět vynikající kultura pohybu, při příjmu míče konstruktivní postavení. I způsob kopu je trošku jiný, než se používá v naší kopané. Mají příklepový způsob, aby míč letěl a přihrávka byla prudká," glosoval trénink Španělů trenér Hřebík.

Co ze španělského prostředí přenést do českého fotbalu?

Jaroslav Hřebík: "Všechno. Je to pohyb bez míče, konstruktivní pohyb, vnímání prostoru. Ten fotbal není složitý."

Jiří Jarošík: "Práci s balonem. První dotek s míčem je nejdůležitější."

Radek Bejbl: "Kdyby to bylo možné, přinesl bych sem i podnebí. Jakmile vyjde sluníčko, tak je hned všechno příjemnější a den ubíhá líp."

Hosté studia Českého televize obdivovali především techniku příjmu. "Mě zaujal první kontakt s míčem. Hráč je nastaven do hry. Zpracování míče je stoprocentní," konstatoval Bejbl a Hřebík ho ihned doplnil: "Už při příjmu míče je hráč otevřený na obě strany. Situaci může po přihrávce řešit vpravo a vlevo." Jarošík přidal poznámku k rozestavení: "Líbí se mě, že na malém prostoru si hráči drží svoje pozice. Vědí o sobě a neshlukují se."

Hravý španělský trenér Vicente del Bosque
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

Žerty, srandičky a samé fórky

Fotbaloví nadšenci uvítali hráče na trávníku mohutným pokřikem. "Campeone, campeone," jásal hlouček španělských příznivců, když se šampioni začali trousit na trávník. Chvíli před nimi z něj odešli čeští reprezentanti, které na tribunách sledovalo asi dva tisíce fanoušků. Španělské superhvězdy ale táhly pozornost mnohem víc. Jakmile se trénink hostů, který startoval v 19 hodin, přiblížil, plnily se i sedačky na ochozech. Vidět na vlastní oči Xaviho, Puyola, Casillase, Davida Villu, Torrese, Piquého či Sergia Ramose se fandům nepoštěstí každý den. Proto nechtěli promarnit dnešní šanci. Fotbalová asociace na trénink dokonce vydala speciální vstupenky, které byly zdarma, po více než sedmi tisícovkách lístků se jen "zaprášilo".

Je nám líto, video expirovalo.
Studio fotbal aneb s 12. hráčem na Španělsko

Španělé jsou na velkou pozornost zvyklí, z míry je evidentně nevyvedl ani zájem o jejich tým na Letné. Z hlediště na fotbalisty létaly blesky z fotoaparátů, fanoušci každou povedenou střelu, zákrok brankáře i gól v jeho síti odměnili aplausem.

Ve španělském týmu nebylo ani stopy po rivalitě, která provází zápasy Realu a Barcelony. Tedy velkoklubů, které dodávají nejvíc hráčů do národního týmu. "Ouuuuuuu," smál se středopolař Realu Xabi Alonso, když obránce Piqué z Barcelony dostal "jesličky". Žáčci fotbalové Sparty u postranní čáry jim podávali míče a byli u vytržení, že mají své idoly opravdu na dosah ruky.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy