Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Slovensko - Česko

Trenér Rada skončil, s ním i šestice hráčů

Praha - Výkonný výbor Českomoravského fotbalového svazu dnes na své schůzi odvolal z funkce reprezentačního trenéra Petra Radu a celý realizační tým. Padesátiletý kouč u národního týmu vydržel od loňského srpna jen osm zápasů. Z národního týmu byli navíc vyřazeni fotbalisté Tomáš Ujfaluši, Milan Baroš, Radoslav Kováč, Martin Fenin, Marek Matějovský a Václav Svěrkoš. Důvodem je jejich účast na večírku po prohře se Slovenskem v kvalifikaci o postup na mistrovství světa.

Rada připustil svoji odpovědnost za výsledky reprezentace, distancoval se však od prohřešků hráčů. "Za mého působení nikdy žádné potíže s disciplínou nebyly a musím se distancovat od toho, co je mi podsouváno. Nebylo to v rámci srazu a s hráči, kteří na té pozápasové akci byli, si ještě zavolám a některé věci si vysvětlíme," prohlásil Rada.

Na Radově konci ve funkci se 12 členů fotbalové exekutivy shodlo jednomyslně, stejně jako na trestu pro hráče. "Řešilo se jen to, jestli mají být hráči vyřazení jen do nějakého data, nebo bez něj. Nakonec převážila druhá varianta," řekl předseda fotbalového svazu Mokrý.Odchází také celý realizační tým - například asistenti Pavel Hapal a Jaroslav Šilhavý, trenér brankářů Luboš Přibyl nebo kondiční trenér Aleš Kaplan.

V reprezentaci končí do odvolání šest hráčů


Zá národní tým už si navíc nezahrají Ujfaluši, Baroš, Kováč, Fenin, Matějovský a Svěrkoš. Důvodem je jejich účast na večírku po prohře se Slovenskem v kvalifikaci o postup na mistrovství světa. Ujfaluši, který místo zraněného Tomáše Rosického vedl mužstvo jako kapitán, se reprezentace sám vzdal už v úterý večer. Pro potrestané fotbalisty však nemusí být vyřazení z reprezentace trvalé. Červnová změna výkonného výboru může ještě vše zvrátit.

Manažer Tomáše Ujfalušiho Dalibor Lacina zopakoval nespokojenost s mediálním podáním inkriminovaného večírku: "Během celého srazu žádné další společenské akce neprobíhaly, po skončení srazu došlo k naprosto neplánované náhodné večeři několika hráčů v restauraci."

"Samozřejmě mě to strašně mrzí, národnímu týmu jsem se vždycky snažil odevzdat maximum. Bohužel jsem byl v nesprávném čase na nesprávném místě," řekl jeden z potrestaných, záložník anglického Readingu Marek Matějovský, který důrazně odmítl informace bulváru, podle nichž měl údajně strávit část noci po utkání v dámské společnosti v hotelu Praha.

Odchází i Poborský

Funkci vedoucího národního mužstva navíc složil Karel Poborský, který podle svých slov nechce být spojován se současným děním kolem týmu. V budoucnosti je ale ochoten se k němu vrátit. "Ale jen v případě, že budu mít nějakou větší zodpovědnost a větší rozhodovací pravomoci, než jsem měl teď," řekl Poborský. Podle Starky Karel Poborský neměl žádné kompetence k tomu, aby mohl říci hráčům, co smějí a co nesmějí dělat.

S rozhodnutím souhlasí i sponzoři

Výkonný výbor svazu přiznává, že na radikální rozhodnutí měli vliv i sponzoři. Ti otevřeně hrozili, že s podporou fotbalu skončí. "Měl jsem na stole dopisy od České spořitelny a T-Mobilu, samozřejmě, že to svoji roli hrálo," uvedl šéf svazu Pavel Mokrý.

Sponzoři české reprezentace rozhodnutí svazu přivítali. "Nás jako sponzora zajímá především profesionální výkonnost národního týmu, ale samozřejmě nemůžeme vítat nejrůznější společenské excesy jeho členů," uvedla mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. "Jsme rádi, že vedení reprezentace zareagovalo takhle rychle," řekla mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

"Očekáváme, že tato přijatá opatření v budoucnu zabrání podobným excesům, jaké se udály minulý týden," uvedla mluvčí Hyundai Věra Jakubcová.

Boj o Radova nástupce začíná

Jméno Radova nástupce by mělo být známo až po zvolení nového vedení fotbalového svazu, které je na programu 27. června. V zákulisí padají jména Františka Straky, Ivana Haška a Karla Jarolíma, současného kouče pražské Slavie. Toho podporují například místopředseda ČMFS Jiří Kubíček nebo člen výkonného výboru Jaroslav Starka.

"Karla Jarolíma preferuji jako nejlepšího trenéra u nás, ten má ale ve Slavii angažmá. František Straka je volný. Ten by byl ideální na čtyři zápasy, na motivační dobu tří měsíců, aby hráče motivoval," uvedl člen výkonného výboru ČMFS Jaroslav Starka. Ke třetímu možnému kandidátovi, o kterém se mluví, se Starka vyjádřil s mírnou skepsí. "Ivana Haška jako trenéra uznávám. Pokud někdo chce trénovat národní mužstvo, měl by se k tomu minimálně vyjádřit," řekl.

Rada působil u české reprezentace nejkratší dobu ze všech čtyř dosavadních trenérů - končí po osmi zápasech, z nichž byly jen dva vítězné. Národní tým jinak čtyřikrát remizoval a dvakrát prohrál. Trenérovi, který dříve působil jako asistent Karla Brücknera u reprezentace, zlomila vaz hlavně remíza 0:0 se Slovinskem a domácí prohra 1:2 se Slovenskem.

Česká republika je aktuálně v kvalifikační skupině o účast na mistrovství světa 2010 v JAR čtvrtá s osmi body. První příčka patří Severnímu Irsku, které má 13 bodů.

Zdroj
ČT24

Hlavní zprávy