Trenér Hašek zažil vítěznou premiéru. Češi porazili Belgičany 3:1

Teplice - Nového předsedu fotbalového svazu Ivana Haška čekala premiéra na lavičce české reprezentace. Jeho výběr se utkal v přípravném utkání v Teplicích s Belgií. Záložník Vertonghen sice dostal dalekonosnou střelou Belgičany do vedení, Češi však góly Hubníka a Baroše z penalty po rozpačitém začátku vývoj prvního poločasu otočili. Třetí gól přidal po změně stran David Rozehnal. V reprezentaci to byla stejně jako v případě Hubníka premiérová trefa. Z utkání si můžete přečíst i online reportáž.

On-line textový přenos

2019-07-01 00:00:00

Ze hřiště odešel střelec belgického gólu Vertonghen. Vystřídal ho Alderweireld. Na české straně přišel Jan Šimůnek místo Jiřího Štajnera.

0000-00-00 00:00:00

Zazněl hvizd píšťalky. Utkání končí. Česko - Belgie 3:1.

Rozhodčí nastavuje tři minuty.

Štajner vybojoval rohový kop. Po Pudilově centru došlo k nepřehledné situaci na malém pokutovém území. Nejlépe se zorientoval David Rozehnal a poprvé v reprezentačním dresu skóroval. Česko - Belgie 3:1.

Čeští reprezentanti vyvíjejí po celé ploše velký tlak na míč, Belgičanům to dělá nemalé problémy v rozehrávce.

Vertonghen fauloval Rozehnala. Míč si k přímému kopu postavil Pudil, rozehrál nečekaně napravo na Pospěcha, jehož oblouček skončil těsně vedle belgické branky.

Pudil vyslal centr na Necidovu hlavu. Stijnen měl hodně práce, aby míč vytěsnil na roh.

Zdeněk Pospěch se po narážečce s Plašilem dostal do vyložené šance. Jeho přízemní střela z deseti metrů skončila vedle pravé Stijnenovy tyčky.

Dembélé se probíjel až na hranici pokutového území, češká obrana jeho střelu odvrátila.

Střídají rovněž Belgičané. Na trávník přišel Kevin Mirallas a odešl Eden Hazard. Na hřišti se tak objevil další útočník v červenočerném.

Václava Svěrkoše střídá Tomáš Necid.

Jiří Štajner dostal žlutou kartu.

Ani následná Polákova střela ze zhruba 35 metrů gólem neskončila.

Plašil vybojoval rohový kop. Po jeho rozehrávce překonal Kadlec nůžkami belgického gólmana. Na brankové čáře však míč s pomocí břevna belgický obránce Van den Borre vytěsnil.

Čech si počkal na Defourův přímý kop. Pak špatně rozehrál. Opakovaný Defourův pokus šel těsně vedle pravé tyče české branky.

Štajner vtipně odcentroval na odkrytého Pudila. Ten však míč dobře netrefil a přestřelil.

Svěrkošovi se podařilo po několika kličkách dostat ke střele, kterou však belgická obrana srazila na rohový kop.

I belgický kouč udělal v sestavě změny. Na trávníku se místo Fellainiho objevil Emile Mpenza. Na hřiště naskočili také Wesley Sonck místo Suttera a Simmons místo Vermaelena.

V českém týmu došlo k několika změnám. Místo Milana Baroše nastoupil Daniel Pudil, místo Davida Jarolíma Marek Jankulovski, Romana Hubníka nahradil David Rozehnal a Zdeňka Grygeru Zdeněk Pospěch.

Belgičané obstarali úvodní výkop druhé půle.

Německý sudí Sippel ukončil první poločas.

Po nastřelené tyčce se k míči v pokutovém území dostal Svěrkoš. Belgičané ho zastavili faulem. Milan Baroš z nařízené penalty nezaváhal. Česko - Belgie 2:1.

Milan Baroš zkusil opět vystřelit z delší vzdálenosti. Nepřihrál daleko lépe postavenému Štajnerovi na pravé straně.

Plašil z dálky těsně přestřelil branku.

Barošovi chybělo několik kroků, aby se dostal před belgickou brankou k volnému míči. Ten nakonec skončil ve Stijnenově náruči.

Roman Hubník dorazil do branky od belgického gólmana vyražený balón, který po přímém kopu vyslal Plašil, a je srovnáno 1:1.

O dvě minuty později Baroš zatáhl míč zprava a jeho centr před branku odvrátila belgická obrana.

Ve 23. minutě táhl útok středem Baroš, Svěrkošovi ale poslal přihrávku do ofsajdu.

Český tým se zatím trápí. Na začátku sedmnácté minuty se pokusil o střelu zpoza pokutového území Svěrkoš. Mířil vedle pravé tyče.

Belgický záložník Vertonghen dostal míč daleko za pokutovým územím a bez připravy vystřelil. Petr Čech na míč nedosáhl. Belgičané se tak ujali vedení 1:0.

V úvodních sedmi minutách utkání si Češi hrající v bílých dresech a Belgičané v červenočerném vyměňují nepřesné přihrávky uprostřed hřiště.

Hned po dvaceti vteřinách musel Petr Čech s kapitánskou páskou čelit prvnímu náznaku belgické šance.

Zazněl hvizd rozhodčího Sippela. Utkání právě začalo.

Na teplickém trávníku se sešli dva soupeři, kterým se v kvalifikaci mistrovství světa nedaří a jejichž postupové vyhlídky jsou hodně vzdálené. Do zápasu vedl tým jako kapitán brankář Petr Čech, který zastoupil zraněného záložníka Tomáše Rosického. V základní sestavě fotbalové reprezentace se objevil i záložník Jiří Štajner, který nebyl v národním týmu tři roky. Po více než roce hraje také stoper Tomáš Sivok, naopak v základní jedenáctce překvapivě chybí bek Marek Jankulovski z AC Milán.

Hašek: S přibývajícími minutami náš výkon narůstal

Na počátku nervozita svazující nohy, pak postupné zlepšení a konec ve vlastní režii. Tak viděl svůj první zápas v roli hlavního reprezentačního trenéra Ivan Hašek proti Belgii, v němž slavili jeho svěřenci výhru 3:1. Největší předností mužstva byla podle něj kolektivní souhra a aktivita hráčů, kteří dali do utkání maximální snahu.

Úvod se ale Haškovi vůbec nelíbil. "Dobrých patnáct minut bylo na hráčích vidět, že jsou v křeči, která pramenila z nervozity, jak zápas zvládneme. Jenže postupem času jsme získávali půdu pod nohama, stále se zlepšovali a ke konci utkání jsme už hru ovládali. V druhém poločase jsme soupeři už vlastně nic nedovolili," hodnotil kouč utkání, k jehož atmosféře prý hodně přispělo tradiční vítězné teplické zázemí.

Kouč vyzdvihl zejména výkon Jaroslava Plašila

Hodnotit jednotlivé hráče nechtěl, ale nakonec přece jen vyzdvihnul Jaroslava Plašila, který po přesunu do středu zálohy hru režíroval a zřejmě si předplatil tento post, pokud nebude do kvalifikace se Slovenskem fit Tomáš Rosický. "Vyvíjel největší aktivitu, jeho výkon se mi líbil, všechny jeho přihrávky mířily dopředu a navíc ani jednu nepokazil," chválil Hašek.

Ve své premiéře si prý ale užil nejen samotný zápas, ale celé tři společné dny. "Pracovalo se nám ve výborné atmosféře a já jen věřím, že v budoucnu to tak zůstane," řekl Hašek a vysvětloval, proč byl jeho konzultant Karel Brückner oproti původním plánu pouze v hledišti. "Chtěli jsme to vyzkoušet, protože z hlediště jsou některé věci více vidět a jeho poločasové poznatky byly velmi potřebné. Ještě jsme se nebavili, zda to tak budeme praktikovat i v budoucnu, ale dnes nám to tak svědčilo," uvedl český trenér.

Čecha potěšilo, jak Češi s Belgií zareagovali na bídný úvod

Dobrý pocit z toho, jak jeho spoluhráči zareagovali na nepříznivý vývoj a silou vůle dokázali otočit výsledek přípravného utkání s Belgií, si dnes z Teplic odnesl brankář Petr Čech. Při neúčasti zraněného Tomáše Rosického vedl českou reprezentaci do utkání jako kapitán. "Reakce týmu na ten začátek byla výborná. Nebylo to tím, že bychom nechtěli. Ale stalo se nám přesně to, co jsme si nepřáli. Protože se nám nejprve nedařilo a navíc jsme inkasovali. Pak jsme se ovšem zvedli a hráli pořád lépe," řekl novinářům brankář Chelsea.

Nově složená obrana podle Čecha celkově proti Belgii obstála. "Je jenom dobře, že trenérům se otevírají nové alternativy. Obrana až na ten začátek celkově obstála, nikdo tam nevisel, tu čtyřku vzadu jsme drželi dobře," uvažoval Čech.

S potěšením podle svých slov pak sledoval rostoucí převahu českého týmu. Výhra nad Belgií prý mužstvu dodá sebevědomím před podzimním závěrem kvalifikace o postup na MS a především před klíčovým duelem na Slovensku. Tam Češi budou chtít oživit naděje na postup, který je jim zatím vzdálený. "Je to povzbuzení, protože Belgie má ve svém středu několik výborných hráčů. Každý pozitivní výsledek potěší a Slováci to také určitě vnímají," dodal Čech.

Česká republika - Belgie 3:1 (2:1)

Branky: 27. Hubník, 41. Baroš z pen., 79. Rozehnal - 12. Vertonghen. Rozhodčí: Sippel - Wezel, Scheppe. ŽK: Štajner, Pudil - Vertonghen. Diváci: 13 890.