Následuje
Panorama

Teplice zveřejnily systém platů fotbalistů, je postaven na bonusech

Teplice - Fotbalové Teplice jako první český klub zveřejnily systém odměňování hráčů. Má celkem šest úrovní od dorostenecké kategorie až k oporám A-týmu a je z velké části postaven na motivační složce. Maximální měsíční plat bez bonusů činí 90 tisíc korun, nejlépe placený fotbalista severočeského klubu si vloni vydělal 2,6 milionu. Celkové náklady za odměny všech hráčů teplického klubu včetně realizačních týmů byly v loňském roce přes 36 milionů korun, což je asi 40 procent rozpočtu.

Vedení fotbalistů Teplic
zdroj: ČTK autor: Libor Zavoral

Tepličtí si od revolučního kroku slibují, že zamezí spekulacím a také donutí hráče zodpovědněji pracovat. "Chceme být naprosto průhledný klub bez věcí, které by skýtaly důvody pro určité spekulace. Kvůli ochraně osobních dat samozřejmě nemůžeme jmenovitě zveřejnit, kdo kolik bere, nicméně je to z toho naprosto zřejmé," řekl předseda představenstva Pavel Šedlbauer, který je viceprezidentem evropské pobočky sklářské firmy AGC, vlastníka klubu.

Severočeský celek, který je považován za jeden z nejlépe zabezpečených klubů v Čechách, by se rád zároveň stal jakýmsi průkopníkem při zveřejňování platů, což je v zahraničí běžné. "Považujeme to za hodně důležitou věc. Doufám, že to bude určitou výzvou pro další kluby. Ve světě je normální, že se ví, kolik berou Jágr nebo Messi. Česká republika přece není něco zcela odlišného od celého světa," podotkl Šedlbauer.

Platový systém v Teplicích tvoří šest různých kategorií. V té nejvyšší je pouze několik klíčových hráčů, kteří tvoří hru mužstva. Taková opora může brát v Teplicích měsíčně bez bonusů nejvýš 90 tisíc korun, pátá úroveň, člen základní sestavy A-týmu, o dvacet tisíc méně. Stabilní člen áčka si přijde maximálně na 35 tisíc bez bonusů, talent zařazený do A-týmu pak na dvanáct tisíc. V druhé nejnižší kategorii jsou zařazeni hráči juniorky, v nejnižší úrovni pak dorostenci ve věku mezi patnácti až osmnácti lety, kteří mohou vydělat měsíčně maximálně deset tisíc korun.

Podle kategorií jsou odstupňovány bonusy. Motivační složka obsahuje bonusy za určitý počet odehraných zápasů, za uhrané body v lize, nebo případně za umístění do určitého místa v lize nebo triumf v domácím poháru. Další částku by si hráči vydělali v případě postupu do evropských soutěží. "Dá se určitě říct, že to v současné ekonomické situaci ve všech klubech, nejen v našem, směřuje k těm motivačním programům. Když si chce hráč u nás vydělat zajímavé peníze, musí mít mužstvo úspěch," podotkl teplický ředitel František Hrdlička.

Hráči jsou vedeni jako osoby samostatně výdělečně činné a daní platy jinak než běžní zaměstnanci, navíc si mohou řadu věcí z daňového základu odečíst. Zároveň si však sami hradí zdravotní a sociální pojištění.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy