Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Itálie

Sudí z odposlechů Berbrovy aféry nebude nová komise rozhodčích delegovat na utkání

Přispět k uklidnění situace a pomoci obnovit důvěru v český fotbal a sudí. Takové jsou logické cíle nového předsedy komise rozhodčích FAČR Vítora Manuela Mela Pereiry. Sudí, kteří figurují v policejních odposleších v aktuální kauze údajného ovlivňování výsledků zápasů, zatím nebudou delegováni na utkání, ujistil Pereira.

Vítor Manuel Melo Pereira
zdroj: ČTK/PR autor: Tauber Jan

"Neřekl bych, že přicházím jako inkvizitor, ale jsem tu jako odborník na rozhodčí a jejich práci. Chci přispět k uklidnění situace v českém fotbale a obnovit důvěru jak fanoušků, tak klubů v český fotbal a práci českých rozhodčích. Mám velkou motivaci, abychom za pár měsíců měli co nejlepší výsledky," řekl Melo Pereira.

Třiašedesátiletý bývalý portugalský rozhodčí začal šéfovat českým sudím poté, co předchozí komisi vedenou Jozefem Chovancem odvolala asociace krátce po vypuknutí aféry kolem bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra.

Kauza se mimo jiné týká ovlivňování výsledků zápasů a v policejních odposleších podle médií figurují i jména prvoligových rozhodčích.

"Probíhá vyšetřování, nezbývá nám než čekat na finální soudní rozhodnutí. FAČR začala vlastní interní šetření, které se týká těch jmen zmíněných v policejních odposleších a spisech. Bude se tím příští týden zabývat etická komise. Co se týče rozhodčích, kteří byli doteď zmíněni v těch materiálech, tak ti do skončení šetření etické komise zatím nebudou delegováni na zápasy. Asociace bude stejně postupovat u dalších jmen, která by se případně mohla objevit," uvedl Melo Pereira.

Na nadcházející první jarní kolo nejsou delegováni například Pavlové Královec a Rejžek či Petr Ardeleanu. Melo Pereira má před startem jarní části k dispozici 30 rozhodčích, finální podobu listiny pro profesionální soutěže by rád zkompletoval příští týden.

Nový šéf komise plánuje v Česku trávit vždy 14 dní a v druhé půlce měsíce bude pracovat on-line z Portugalska.

"Už jsem měl to potěšení potkat řadu lidí, diskutoval jsem s předsedou FAČR, jejím generálním sekretářem i s šéfem LFA. Rovněž se konala první schůze komise rozhodčích, setkal jsem se i s kolegy z dalších projektů, třeba s odborníky na videorozhodčího. Jsem velmi spokojený, jak jsme začali," řekl Melo Pereira, který už šéfoval sudím v Portugalsku, Řecku a Brazílii.

Nový šéf komise již viděl řadu zápasů české ligy a má také k dispozici informace o jednotlivých sudích. FAČR prostřednictvím UEFA získala od společnosti Sportradar, která monitoruje podezřelé sázky, jakýsi audit českých rozhodčích.

"Požádali jsme o prověření osob, které jsou na listině rozhodčích. Už jsme tyto informace obdrželi a má je k dispozici Vítor a komise, aby k nim mohli přihlížet při své práci," uvedl předseda FAČR Martin Malík.

"Neřekl bych, že rozhodčí budou mít úplně čistý stůl. Je třeba zhodnotit každého rozhodčího individuálně, případ od případu. Jakmile si projdeme všechny informace, které máme, učiníme rozhodnutí," doplnil Melo Pereira.

Spolu s ním jsou v nové komisi Tomáš Bárta jako zástupce Ligové fotbalové asociace, pravidlový expert Jiří Kureš a předseda sudích v řídící komisi pro Moravu Jan Zahradníček.

"Nejdůležitější je, aby komise působila jako naprosto nezávislý orgán, který se nenechá ovlivňovat rozhodnutí nikým zvenčí. Doufám, že jsme se všichni poučili z té situace, která tu proběhla. Je jisté, že image českého fotbalu je poněkud pošramocená," řekl Melo Pereira.

"Podobné skandály a korupce se odehrávají prakticky po celém světě a vždy je potřeba najít takové řešení, které by zabránilo opakování těchto situací. A právě o to nám jde," dodal Melo Pereira, který v minulosti řídil zápasy na mistrovství světa a Evropy i v Lize mistrů.

Plánuje, že komise bude nově na vybraných situacích vysvětlovat pravidla. "Chceme pokračovat v systému, že jednou týdně bude analýza vybraných situací z kola. A chceme zavést takovou metodu, že vždy vybereme situace, které jsou podle nás důležité a které potřebují fanoušci pochopit. Ať už to bude správné, či špatné rozhodnutí. Chceme na nich vysvětlovat pravidla, abychom přispěli ke vzdělání fanoušků," dodal.

Zveřejňovat tresty za chyby rozhodčích neplánuje. "Raději bych se vyhnul slovu trest, říkám tomu management na základě systému zásluh. Pokud se bude rozhodčím dařit, dostanou víc zápasů, ty, kteří nebudou podávat dobré výkony, budeme delegovat na méně zápasů. Na každém zápase je delegát, který uděluje rozhodčím známku. Ti s nejlepší známkou na konci se mohou dostat na listinu FIFA, ti nejhorší takzvaně sestoupí a budou nahrazeni rozhodčími z nižších kategorií. Je to podobné jako v ligové tabulce," doplnil Melo Pereira.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy