Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal: Dohráno plus

Sudí Kocourek dal Spartě penaltu kvůli hře rukou obránce Dukly

Praha - Penalta ze závěru utkání Sparty s Duklou vyvolala nevídanou vlnu emocí. K situaci se vyjadřovali samotní hráči i trenéři, došlo na kritiku rozhodčího Tomáše Kocourka. Ze zápisu o utkání ovšem vyplývá, že Kocourek pokutový kop nenařídil kvůli kontaktu Davida Lafaty s Filipem Radou, ale z důvodu hry rukou na straně beka Dukly Lukáše Štetiny. Podle komise rozhodčích ale pokutový kop neměl být nařízen a nešlo ani o ruku, takže závěr zápasu byl hrubě ovlivněn ve prospěch Sparty.

Rozhodčí Tomáš Kocourek
zdroj: ČTK autor: Lebeda Pavel

Situace z přelomu druhé a třetí minuty nastavení vzbudila velké emoce. Nejprve se zdálo, že Kocourek odpískal penaltu až za lehký úder domácího brankáře Filipa Rady do hlavy hostujícího útočníka Davida Lafaty, který ho předtím při dohrávání situace s největší pravděpodobností fauloval.

V zápisu o utkání navíc bylo uvedeno, že byl Rada vyloučen za hrubé nesportovní chování v nepřerušené hře, takže to vypadalo, že Kocourek hru rukou netrestal. A domácí hráči tvrdili, že jim sudí řekl, že penaltu nařídil za Radův faul.

Kocourek ale uvedl, že se o Štetinově ruce dozvěděl až se zpožděním od brankového rozhodčího v momentě, kdy došlo k Radově faulu, a z toho důvodu nastala prodleva. "Proto došlo k přerušení hry až po uvedeném přestupku domácího brankáře," stojí v zápisu o utkání.

Kocourek v něm tvrdí, že šlo o jasnou ruku, podle komise rozhodčích to ale není pravda. "Obránce Dukly následně hrál míč prsama, možná ramenem, čili v tomto momentě žádná ruka. Brankový rozhodčí udělal pro nás nepochopitelnou chybu," řekl předseda komise rozhodčích Miroslav Tulinger.

Penalta se podle něj v žádném případě neměla pískat, protože celé situaci předcházel Jiráčkův ofsajd i jeho následný faul při vzdušném souboji s domácím Josipem Jurendičem. To buď Kocourek neviděl, nebo chybně neposoudil jako nedovolené. Sparta díky penaltě otočila stav, vyhrála 2:1 a snížila ztrátu na vedoucí tým tabulky Plzeň na osm bodů.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy