Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Evropská liga UEFA

Sudí Damková se rozloučila, podpořily ji i kolegyně

Mladá Boleslav – Fotbalová sudí Dagmar Damková ukončila řízením zápasu 2. ligového kola Mladá Boleslav – Slovácko rozhodcovskou kariéru. Rozhodla se tak kvůli zvolení do komise rozhodčích UEFA, kvůli němuž již nemůže aktivně pískat. "Je to důsledek mého zařazení do komise rozhodčích UEFA. Jde o tak významnou výzvu, která by se už nemusela nikdy opakovat, že jsem se rozhodla vzdát se další kariéry jako rozhodčí," uvedla Damková před svým posledním zápasem.

S první ženou, která pronikla v roce 2003 jako rozhodčí do nejvyšší mužské fotbalové soutěže v Čechách, se na mladoboleslavský stadion přijela rozloučit také zhruba padesátičlenná skupinka fanklubu. Ten byl složený mimo jiné z rozhodčích včetně Adriany Šecové a Lucie Ratajové, které mají nejblíže k tomu, aby zacelily mezeru po Damkové v první lize. Všechny tři na jaře společně rozhodovaly duel druhé ligy mezi Duklou Praha a Zlínem jako první trojice žen v historii profesionálních soutěží.

Dagmar Damková:

"Samozřejmě že to nebylo lehké, ale jsem vyznavačem zásady, že by sportovci, a já beru rozhodčí za sportovce, měli končit ve chvíli, kdy jsou ještě nahoře. Ne, když už jen někde dožívají. A to mi rozhodování také usnadnilo."

A právě skupina příznivců Damkové, oblečených do žlutých replik rozhodcovských dresů, patřila k nejhlasitějším na stadionu a už od úvodního rozcvičování neustále vyvolávala jméno Damkové. Aby na poslední utkání kariéry přijeli rozhodčí podpořit svého kolegu, nebývá obvyklé. "To sice ne, ale Dáša je výjimečná a tohle si zaslouží. Jsme rádi, že ji tu můžeme takhle podpořit," uvedla Ratajová.

Před samotným utkáním pak Damková dostala od místopředsedy Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Jindřicha Rajchla dárek na památku, stejně jako dres od zástupců Boleslavi. Po utkání pak Damková obešla celý stadion, rozloučila se s fanoušky a fanklub, kolegové rozhodčí a hráči pro ni vytvořili čestný špalír. "Bylo to krásné loučení. Asi nejkrásnější okamžik mé kariéry. Slzy byly na krajíčku, ale udržela jsem je," uvedla Damková.

Šestatřicetiletá Damková se rozhodla pro dráhu rozhodčí v 21 letech. Na prvoligovou scénu se poprvé dostala v roce 2003. Nejprve při dvou utkáních jako čárová sudí, v říjnu však už řídila zápas Liberce s Českými Budějovicemi. Zúčastnila se olympijských her v letech 2004 i 2008 v Pekingu, kde rozhodovala finále. To jí bylo svěřeno i při Lize mistryň a mistrovství Evropy žen. Celkem odřídila 101 mezinárodních utkání a 45 duelů v české první lize.

Nyní se stala jako vůbec první žena členkou komise rozhodčích UEFA, kde bude mít na starosti především ženský fotbal. Existuje však také možnost, že by zároveň kandidovala na post předsedy FAČR po Ivanu Haškovi. Zatím tento úmysl ale nepotvrdila. "Ještě je čas, počkám, co se dozvím od komise rozhodčích UEFA a pak se rozhodnu. Možné je všechno," dodala.

Dagmar Damková po svém posledním utkání
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy