Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
STRABAG Cup 2020 Zadov

Střížkovští na popud šéfů nenastoupili k derby s Bohemians 1905

Praha - Ve vršovickém Dolíčku se v prvním utkání 24. kola fotbalové Gambrinus ligy měli utkat oba nositelé názvu Bohemians. Na popud šéfů střížkovského klubu ale jeho hráči k souboji nenastoupili. Souboj přitom sliboval jiskřivou bitvu - Vršovičtí vedou se střížkovským klubem dlouhodobý spor o název a logo, vzájemnou rivalitu navíc vyostřil podzimní souboj na Strahově. Střížkovští se ke svému kroku rozhodli proto, že podle jejich názoru nejsou Vršovičtí členy ČMFS a nemají právo startovat v soutěžích. Klub z Dolíčku to však odmítá a argumentuje stanoviskem výkonného výboru, které přiložil k zápisu o dnešním utkání. Podle sportovního ředitele Josefa Jíchy z vedení Bohemians Praha navíc došlo před počátkem utkání k napadení fanoušků jeho týmu. Ředitel Bohemians 1905 Lukáš Přibyl ani policie nicméně tuto informaci nepotvrdili. Více informací o fotbalové Gambrinus lize naleznete rovněž na fotbalzive.cz.

"Máme jednoznačný přípis a zápis z loňského zasedání odvolací a revizní komise, která konstatuje, že Bohemians 1905 nejsou členem svazu a nemají práva k soutěžím. Myslím, že by to bylo jen přátelské utkání," řekl novinářům šéf střížkovského klubu Karel Kapr. Vršovičtí jeho slova odmítají. "Máme papír, který vydal současný výkonný výbor. Podle něj jsme členy ČMFS. Je zajímavé, že (Střížkovští) mají několik našich hráčů na hostování nebo na přestup," řekl novinářům ředitel Bohemians 1905 Lukáš Přibyl, kterého prý nejvíc mrzí, že na neodehrání zápasu doplatí hlavně fanoušci. Na zápas přišlo 7 500 diváků, bylo vyprodáno.

Jícha: Nebyla zaručena bezpečnost našich fanoušků

Hosté přitom byli připravení nastoupit, po rozcvičení ale zůstali v šatně. "Dozvěděli jsme se to 15 minut před výkopem, byli jsme připravení nastoupit. Je to pokyn vedení, které řeklo v kabině, že nepůjdeme na hřiště," řekl České televizi trenér Jaromír Jindráček. Spolumajitel Bohemians Praha Josef Jícha prohlásil, že hosté nenastoupili proto, že jim nebyla zaručena bezpečnost a jejich fanoušci byli napadeni. Údajně mezi nimi byly i Jíchovy dcery. "Chtěli jsme zápas odehrát, ale nevím, jak by to dopadlo, pokud bychom vyhráli, když nelze zajistit bezpečnost diváků," řekl. Podle Kapra ale nebylo napadení hlavním důvodem dnešního kroku.

Přibyl poznamenal, že informace o napadení soupeřových fanoušků nemá. "Možná mimo stadion, kde to je v kompetenci policie," prohlásil. Policie žádné napadení také nezaznamenala. "Policie mimo stadion ani na stadionu neeviduje žádný problém ani žádný konflikt, který by se měl stát mezi fanoušky. Nevíme o žádném případu napadení," řekla novinářům mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Potvrdila, že ani záchranná služba nemusela nikoho ošetřovat.

Jícha tvrdil, že na autobus s hostujícími příznivci nečekala ochranka, jak
bylo domluveno. Policie však jeho tvrzení popřela. "Policie při příjezdu
fanoušků byla na místě, stála kolem autobusu. Proto můžeme říct, že jsme
nic nezaznamenali, ani že by při tom východu z autobusu docházelo k
napadení," dodala Kropáčová. Zpráva policie bude stejně jako formulář od
výkonného výboru o tom, že Bohemians 1905 jsou právoplatnými členy ČMFS, přiložena k zápisu o utkání.

Podivnému divadlu přihlížel i místopředseda svazu

Na vršovickém stadionu byl i místopředseda svazu Miroslav Kříž, který jednal s delegáty zápasu i s představiteli Bohemians Praha. Snažil se přesvědčit šéfy hostujícího klubu, aby jejich tým nastoupil, ti ale odmítli. Dlouhodobé spory obou klubů tak vyvrcholily. "Pohár přetekl, příliš demokracie škodí. Teď jsem mluvil s předsedou svazu (Ivanem Haškem), jednání budou následovat hned v příštím týdnu," uvedl Kříž. "Výkonný výbor se před časem zabýval celou situací, všechny tři Bohemky jsou členy ČMFS. Pokud někdo zpochybní druhého, bude muset nést následky před disciplinární komisí," dodal.

Reakce předsedy svazu Ivana Haška:

0"Je mi z toho smutno, je to hodně nepříjemná situace. Jediné, co v této chvíli mohu říct, je, že celou situaci hodláme řešit skutečně hodně razantně a nejspíše už v úterý se sejde disciplinární komise."

Šéf disciplinárky Jiří Golda však mimořádné jednání své komise ještě nesvolal. Hodlá počkat na konkrétní informace zástupců svazu, kterými jsou na každém utkání přítomní rozhodčí a delegáti. "V tuto chvíli nemohu předjímat další postup. Musíme shromáždit všechny dostupné informace od všech stran a pokud možno co nejrychleji rozhodnout. Je to neomluvitelná věc, kterou si nikdo nesmí dovolit. Zasedneme určitě co nejrychleji a budeme co nejpřísněji trestat," řekl Golda.

Střížkov nejspíše čekají tvrdé sankce

Každopádně střížkovské Bohemians Praha mohou čekat tvrdé sankce. Nenastoupení v soutěžním utkání totiž podle disciplinárního řádu může komise řešit nejen sportovním postihem v podobě odebrání bodů, ale také úhradou prokazatelných nákladů a pokutou pro klub. O své se bude hlásit také Česká televize, které vznikla škoda s neodvysíláním přímého přenosu. "Považujeme to za hrubé porušení vysílacích práv a budeme požadovat finanční kompenzaci," podotkl šéf sportovního zpravodajství veřejnoprávní televize Otakar Černý. Přesnou sumu sice nevyřkl, ale podle znalců jde nejméně o čtvrt milionu korun.

Dnešní nenastoupení do zápasu se dá přirovnat pouze k tomu, když Slavia Praha v 27. kole sezony 2005/06 odešla ze hřiště při ligovém duelu proti Liberci. Klub tehdy dostal pokutu dva miliony korun, trenér Karel Jarolím sto tisíc, vedoucí mužstva Martin Lafek poloviční sumu a Stanislav Vlček nesměl rok vykonávat funkci kapitána týmu. Hlavní pořadatel Miroslav Rýdl měl zákaz ve funkci působit dva roky. Podle tehdejšího šéfa disciplinárky Alexandra Károlyho ale mohl být trest mnohem vyšší - maximální pokuta pro klub je totiž deset milionů korun.

Karel Kapr, šéf Bohemians Praha:

"Do poslední chvíle jsme se rozhodovali, jak s tím naložit, jestli to chceme udělat. Víme, že je to velmi zásadní krok, ale kauza se táhne pět let. Neznám jinou cestu, jak to rozseknout. Proto jsme zvolili tento krok."

Dnešní nesehrání pražského derby je výsledkem několikaletého sporu o název, logo a další záležitosti spojené s historií klubu Bohemians Praha. Právnicky složitou kauzou se marně pokoušelo vyřešit už minulé vedení ČMFS, ale nepodařilo se ho definitivně rozřešit ani Haškovi a spol. Poslední verdikt výkonného výboru svazu je ten, že členem ČMFS jsou tři kluby s názvem Bohemians: vršovičtí Bohemians 1905, střížkovský klub Bohemians Praha i FC Bohemians, hrající třetí pražskou třídu.

Hlavní zprávy