Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Vuelta a Burgos 2020

Stadion v Ústí má problém, rekonstrukce se zřejmě pozdrží

Ústí nad Labem - V Ústí nad Labem se možná odloží dvě velké investice: rekonstrukce městského stadionu a přestavby plaveckého areálu na Klíši. Vedení TOP 09, jejíž hlasy jsou v neformální koalici s ČSSD a KSČM nezbytné, na čtvrtečním zastupitelstvu nepodpoří návrh na jejich rekonstrukci. Zakázky mohou být podle zástupců TOP 09 šité na míru konkrétním firmám. Navrhují už vypsané výběrové řízení zrušit a udělat jinak. Předseda ústecké ČSSD Arno Fišera to odmítá.

Hlavní tribuna stadionu v Ústí
zdroj: ČT24

Okolo městského stadionu, využívaného především druholigovými fotbalisty, se vedou spory už přes deset let. V letech 2004 až 2007 za 40 milionů korun zmizely staré betonové ochozy a místo nich vyrostly tribunky pro 400 stojících a 526 sedících diváků. Prakticky nová je i atletická dráha a trávník, ale i to stačí v nejlepším případě na třetí fotbalovou ligu.

O výraznější přestavbě se mluví už dlouho, ale několikrát z ní sešlo. Dominantou stadionu zůstává dřevěná tribuna z roku 1927 a hráči se převlékají ve stavebních buňkách na druhém konci areálu.

Výběrové řízení šité na míru?

Na jaře se zdálo, že stadion se stavět opravdu začne, bylo dokonce vypsáno výběrové řízení, v němž by se na podzim měly otevřít obálky. Městské zastupitelstvo to ale může zastavit. "Zastupitelé TOP 09 nepodpoří návrh předkládaný primátorem," uvedl krajský manažer TOP 09 Rostislav Kadlec. TOP 09 vadí, že zakázky se nemůže účastnit neomezený počet firem. "Budí to dojem, že zakázka je vypsaná na tělo spřáteleným firmám, jako tomu bylo v minulosti, kdy ve městě vládla koalice ČSSD a ODS," uvedla zastupitelka Karola Haasová.

Buňky jako šatny ústeckých fotbalistů
zdroj: ČT24

"Starý stadion i hala tady jsou už několik let. Pokud se výběrové řízení protáhne o měsíc, dva, není to rozhodující. Zakázku považuji za příklad netransparentnosti a neprůhlednosti," dodala. TOP 09 kladla podmínky rekonstrukcím už dřív, chtěla, aby se potřebné peníze ušetřily v provozu města.

Je nám líto, video expirovalo.
Reportáž Jana Stuchlíka

Šéfa ústecké ČSSD Fišera vyjádření TOP 09 znepokojilo. "Stadion není politikum, to z něj dělali všichni v minulosti, a proto je v takovém stavu. A všichni, kteří nepřinesou řešení, na tom mají podíl," řekl.

Plán primátora Víta Mandíka (ČSSD) počítá s cenou okolo 165 milionů korun, další úspory chce město dosáhnout elektronickou aukcí. Vítězná firma nedostane peníze hned, ale postupně během deseti let. Vzniknout by měla nová hlavní tribuna, umělé osvětlení, vyhřívání trávníku a kapacita by se zvýšila na 4 000 sedících diváků, aby se v Ústí mohla hrát první a druhá liga.

Kvůli nevyhovujícímu stadionu letos přišli fotbalisté Ústí o postup do nejvyšší soutěže, přestože druhou ligu vyhráli. Na jejich úkor se pak mezi elitu dostalo Brno. Do první ligy postoupilo Ústí i v roce 2010, ale kvůli nevyhovujícímu stadionu ji hrálo v nedalekých Teplicích. V Ústí byl od 90. let podporovaný hlavně hokej; rekonstrukce zimního stadionu stála asi 300 milionů korun.

Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy