Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Německo - Španělsko

Spokojený Listkiewicz: Rozhodčí v Anglii dělají víc chyb než v Česku

Praha - Nový předseda komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR Michal Listkiewicz je po prvních šesti týdnech ve funkci velmi spokojený. Těší ho, že rozhodčí dělají méně chyb, než je obvyklé v ostatních ligových soutěžích, a pozitivně hodnotí i vystupování sudích mimo hřiště. Připouští však, že je stále co zlepšovat.

Michal Listkiewicz
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

"Celkově jsem velmi spokojen. Samozřejmě se nějaké chyby objevily, ale to je normální. Když to srovnáme s ostatními soutěžemi v Německu, Anglii, Polsku, tak u nás je těch chyb méně. Řekl bych, že v Anglii měli za dvě kola více chyb než my za čtyři kola," prohlásil Listkiewicz.

"Jsem spokojený s rozhodčími i mimo hřiště. Zvláště se sebehodnocením, které je pro rozhodčí nové a hned je na velmi dobré úrovni. Jsou upřímní, je tam sebekritika. Chci, aby chodili do detailů," řekl bývalý polský mezinárodní sudí, který má zkušenosti i z FIFA a UEFA. Právě sebehodnocení ihned po zápasech zavedl jako novinku. Rozhodčí za použití videozáznamu sami hodnotí, kde udělali chybu a kde naopak obtížné situace dobře vyřešili.

"Užitek to má hlavně pro mladé rozhodčí. Znám to už z UEFA. Vypíchávají se tam momenty kontroverzní, ale i dobré. Záleží, co tam rozhodčí chce uvést. Je to individuální. Nestydím se přiznat chybu a vyhodnotit to tak, aby se z toho člověk ponaučil," řekl nejostřílenější český rozhodčí Pavel Královec, který se představil i na nedávném mistrovství Evropy. "Člověka to nutí se na situace znovu podívat. Je to ale dobrý učební materiál," přidal další zkušený rozhodčí Radek Příhoda.

Je nám líto, video expirovalo.
Listkiewicz: S výkony rozhodčích jsem velmi spokojen

Hlavní rozhodčí měli ve středu v Praze na Strahově společný seminář, věnovali se teorii a zároveň měli společnou atletickou přípravu pod vedením kondičního trenéra Jana Hanzla. "Celá skupina je špičkově připravena, všichni mají splněny kondiční testy. Se mnou trénují jednou za tři týdny. Jinak trénují tak čtyřikrát do týdne individuálně, ale třeba Pavel Královec před Eurem trénoval i dvoufázově," popsal Hanzl.

"Naši nejlepší rozhodčí jsou kondičně srovnatelní s průměrným ligovým hráčem. Hlavní rozhodčí často naběhají i 12 kilometrů za zápas, tedy více než hráči," upozornil. Sudí společné tréninky vítají. "Když je nás víc, tak to méně bolí, než když trénujeme individuálně. Moje příprava je jinak hodně bolavá. Honza Hanzl mi připravuje individuální plán. Kromě jednoho dne, kdy mám rehabilitaci, trénuji každý den," řekl Královec.

Zatímco dříve podle některých svědectví rozhodčích panovala na seminářích napjatá atmosféra, nyní je prý vše v pořádku. "Mám z toho dobrý pocit, atmosféra je uvolněná," řekl Příhoda. "Navíc pozitivně lze hodnotit i první čtyři kola. Nějaké chyby tam byly, ale to budou vždycky. Je to otázka důvěry. Když nám budou věřit média a veřejnost, tak půjde vše lépe," dodal.

Podle Listkiewicze je však stále na čem pracovat. "Je třeba zlepšit především hledání pozic na hřišti, protože to je pro rozhodčí velmi důležité. Vybrat si tu správnou pozici, ze které budou moci dělat správná rozhodnutí. To zmenší šanci na chybu. Také pracujeme na zlepšení komunikace. Celkově je vše dobré, ale může to být lepší," dodal šéf sudích.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy