Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 2000: Česko - Dánsko

Sparta vyřadila na počest fanoušků dres s dvanáctkou

Praha - Nikdo ze sparťanských fotbalistů už nebude oblékat dres s číslem 12 na zádech. Ten přitom nebude ze sady dresů pražského klubu vyřazen na počest žádného konkrétního hráče, ale sparťanských fanoušků. Klub tímto gestem podpořil jejich iniciativu "Dvanáctým hráčem jsme my". Kvůli tomu musel před startem sezony změnit dres útočník Bony Wilfried. Zlobit se ale nejspíš nebude, protože nově bude mít na zádech desítku, tedy číslo pro klíčového hráče týmu.

Příznivci dokonce založili občanské sdružení, jehož čestnými členy jsou například kapitán Sparty Tomáš Řepka nebo herec David Novotný, který je známý svým příklonem k letenskému klubu. "Tohle sdružení není ušité horkou jehlou. Vzniklou z touhy, ne z povinnosti," upozornil Novotný. 

Klub svoje rozhodnutí vysvětluje i videoklipem. "Tenhle dres už nepatří mně," říká Wilfried a odhazuje ho směrem do kabiny, kde ho postupně posílají dál Juraj Kucka, Jaromír Blažek a Řepka, který přidá repliku, že dvanáctý hráč nebyl nikdy vyloučen.

Své si řekne i trenér a sportovní manažer klubu Jozef Chovanec. "Naši fanoušci byli pro nás vždy přínosem a dvanáctým hráčem, bez kterého se Sparta neobejde," komentoval klubové rozhodnutí Chovanec. 

Wilfried už v předkole Ligy mistrů v Lotyšsku hrál s desítkou, čímž se klub vrátil k tradici. V historii totiž tento dres nosívali nejlepší sparťanští střelci jako Václav Mašek nebo Horst Siegl. V posledních letech ale tohle pravidlo příliš neplatilo: naposledy se tato čísla mihla na soupisce u Martina Jirouše a předtím u Alexe Prudnikova.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy