Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sokol žije

Sparta se topí v červených číslech, utrpěla rekordní ztrátu

Praha - Fotbalová Sparta v minulé sezoně hospodařila s rekordní ztrátou 237,3 milionu korun. Vlastní kapitál klubu se kvůli tomu údajně propadl na -280,1 milionu korun. Celkem už klub prodělal 860 milionů korun. Letenští ztrátu nebagatelizují, argumentují tím, že Křetínský ji sám "sanuje" a klub tak fakticky není zadlužený. Informace přinesl web časopisu Týden s odkazem na zprávu z valné hromady klubu.

Stadion Sparty na Letné
zdroj: Isifa/LN autor: Viktor Chlad

Ztráta téměř 240 milionů korun je nejvyšší od chvíle, kdy do Sparty v polovině roku 2004 majetkově vstoupila firma J&T v čele s Danielem Křetínským. Pouze v první sezoně po Křetínského příchodu Sparta vykázala zisk 31,8 milionu korun, od té doby je ve ztrátě.

Zatímco v předchozí sezoně Pražané vyčíslili ztrátu na bezmála 50 milionů, loni si výrazně pohoršili. Doplatili na to, že v sezoně 2011/12 vypadli hned na startu Evropské ligy a především výrazně nezpeněžili žádného ze svých hráčů prodejem do zahraničního klubu.

Před dvěma lety si Sparta výrazně pomohla tím, že postoupila do jarní části EL, v níž skončila až v prestižním souboji s Liverpoolem, a především získala téměř 200 milionů korun za záložníka Juraje Kucku a útočníka Bonyho Wilfrieda, kteří zamířili do FC Janov respektive Arnhemu.

Loni Sparta tak úspěšná ani na jednom poli nebyla, její ekonomika se proto výrazně víc ponořila do červených čísel. Ztráta Sparty z právě probíhající sezony by tak mohla být nižší, protože Letenští se v EL zase dostali do jarní fáze a až v minulém týdnu je vyřadila Chelsea. Vedení klubu navíc stále může živit naději, že zpeněží některou ze svých opor.

Ekonomickou ztrátu loni například vyčíslila i pražská Slavia. Po existenčních problémech v roce 2011 se její výše vyšplhala až na 476 milionů korun.

Zdroj
ČTK, TÝDEN.cz

Hlavní zprávy