Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Finsko

Sparta s ligovými hráči dominovala a proti Slavii zapsala rekordní výhru v silvestrovském derby

Papírové předpoklady se naplnily beze zbytku. Sparta po roční odmlce způsobené koronavirem v 35. silvestrovském derby úřadovala. V zápase fotbalových internacionálů s ligovými hráči Markem Matějovským či Tomášem Hübschmannem zvítězila historicky nejvyšší výhrou 11:4. David Lafata se trefil na umělé trávě v Edenu hned pětkrát, Matějovský dal hattrick. Duel veteránů skončil remízou 5:5, když sparťané srovnávali až v závěru utkání.

Je nám líto, video expirovalo.
Sparta zapsala v derby rekordní výhru

Silvestrovské derby se konalo po roční odmlce, vloni se nehrálo kvůli koronavirové situaci. Vzhledem k opatřením proti šíření nemoci tentokrát nemohli do hlediště v areálu v Edenu dorazit diváci.

"Derby bylo vítězné, takže jsme si to užili. Jsme rádi, že jsme se tu mohli hejbnout. Jen škoda, že se nemohlo přijít podívat víc lidí v téhle situaci. Tak snad jsme je aspoň na závěr roku trochu pobavili u televizních obrazovek," řekl Matějovský.

"Samozřejmě ke každému sportu patří diváci, ti jsou základ toho všeho. Situace je taková. Musíme to respektovat a všichni dělat vše pro to, aby to co nejdříve zmizelo a následky byly co nejmenší. Já osobně to opravdu cítím velmi a po tom covidu mám zdraví v podstatě v háji," uvedl Pavel Kuka, který nastoupil za slávistické veterány.

Sparta měla v derby internacionálů nad 35 let na 2x25 minut papírově silnější sestavu i s dvěma stále aktivními ligovými hráči Matějovským a jabloneckým Hübschmanem. Slavii vypadlo několik opor, omluvili se například Rudolf Skácel či sportovní ředitel vršovického klubu Jiří Bílek. Letenští od začátku potvrzovali roli favorita a předvedli řadu pohledných kombinací a gólů.

"Aniž bych chtěl, aby to znělo nějak moc povýšeně, aspoň trochu by ten rozdíl měl být ještě vidět. Kluci od nás samozřejmě čekali, že budeme trochu víc běhat. Když to řeknu upřímně, člověk tady samozřejmě nejde naplno a snaží se to odehrát, aby to bylo na pohodu," uvedl Matějovský.

Sparťanům fungovala především spolupráce mezi ním a bývalým kanonýrem Lafatou. Matějovský se blýskl na konci úvodního dějství povedenou dalekonosnou ranou, kterou upravil na 5:2, po změně stran pak pobavil přítomné chytrým dloubákem přes gólmana Martina Slavíka, jímž zkompletoval hattrick.

"S Lafim se hraje skvěle. Chodím sem strašně rád, člověk se tu potká se skvělými hráči z minulosti. To je potom radost na hřišti," pochvaloval si Matějovský. "Ví se o mně, že moc gólů nedávám. Kluci mi dnes říkali, ať více střílím. Dnes to tam napadalo, ale všichni vědí, že žádný velký kanonýr ze mě nebude," doplnil s úsměvem čtyřicetiletý záložník.

Lafata dal tři branky v druhé půli, celkově se trefil pětkrát a byl vyhlášen nejlepším sparťanským hráčem utkání. Za Slavii stejné ocenění obdržel autor dvou gólů Tomáš Pešír. Sparta si připsala rekordní výhru v Silvestrovském derby, jejím maximem dosud bylo vítězství 9:4 z roku 2017. Slávisté v 90. letech dvakrát porazili rivala o sedm branek.

Starší kategorie veteránů se tradičně hrála na 2x20 minut. Bývalí kanonýři Marek Kincl s Vratislavem Lokvencem poslali v úvodu do dvoubrankového vedení Spartu, ale Slavia lépe kombinovala a do poločasu otočila stav. Prosadil se například trenér ligového Liberce Luboš Kozel. V kategorii internacionálů zase nastoupil za Spartu kouč Teplic Jiří Jarošík.

Slávističtí veteráni po změně stran zvýšili a zdálo se, že míří za celkově sedmým vítězstvím v historii. Sparta ale dvěma góly Lukáše Hartiga srovnala a v předposlední minutě vybojovala remízu. Veteráni se rozešli v derby smírně už podeváté z 18 ročníků.

"Myslel jsem si, že to bude horší. Trošku mi vadí zbytečné chyby, které jsme udělali. Mohli jsme si silvestr ještě trochu vylepšit. Ale dopadlo to férově a remíza je zasloužená," řekl Kuka. Uvítal, že se hrálo za téměř jarního počasí. "Pro naše svaly a kosti lepší, než když mrzne. Není to to tradiční zimní počasí se sněhem nebo trochou kouře od pusy. Ale já mám raději teplo, takže jsem naprosto spokojen," dodal třiapadesátiletý bývalý útočník.

Výsledky Silvestrovského fotbalového derby Slavia: - Sparta

35. Silvestrovské fotbalové derby internacionálů - hráči nad 35 let (2x25 min., bilance po utkání 21-5-9):

Slavia Praha - Sparta Praha 4:11 (2:5)
Branky: 11. a 42. z pen. Táborský, 20. a 30. z pen. Pešír - 10., 17., 32., 41. a 50. Lafata, 25.+1, 31. a 35. Matějovský, 2. Zelenka, 12. Voříšek, 43. Stracený z pen.

Sestavy:
Slavia: Slavík - Dosoudil, L. Došek, Hyský, Kalivoda, Klinka, Koubek, Müller, Pešír, Šmíd, Štohanzl, Volešák, Táborský, Ulich.
Sparta: Blažek - Čížek, Flachbart, Hübschman, Jarošík, Kučera, Lafata, Matějovský, Stracený, Voříšek, Vidlička, Zelenka.

18. Silvestrovské fotbalové derby veteránů - hráči nad 45 let (2x20 min., bilance po utkání 6-9-3):

Slavia Praha - Sparta Praha 5:5 (3:2)
Branky: 24. a 30. Koubek, 13. Kozel, 18. Janoušek, 20. Ulich z pen. - 30. a 39. Hartig, 5. Kincl, 6. Lokvenc, 25. Novotný.

Sestavy:
Slavia: Winter - Janoušek, Jeslínek, Jindráček, Koubek, Kozel, Kuka, Macháček, Medynský, Řehák, Ulich, Veselý, Zákostelský.
Sparta: Zítka - Budka, Denk, Frýdek, Hartig, Horňák, Kincl, Lokvenc, Margolius, Novotný, Vrabec.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články