World Athletics Continental Tour Gold 2024

Sparta prodloužila vítěznou sérii po výhře 3:0 v Příbrami

Příbram - Fotbalisté Sparty zvítězili v Příbrami 3:0 a i po 9. kole první ligy zůstávají bez ztráty bodu. Pražané rozhodli o své třinácté výhře v nejvyšší soutěži po sobě už v úvodní půli, kdy se z penalty poprvé v sezoně trefil Kadlec a po něm si premiérový gól v ligovém ročníku připsal i Vidlička. Po pauze zpečetil skóre Grajciar. Sparta tak vylepšila svůj vlastní rekord v počtu vítězných duelů od začátku sezony.

Utkání Příbram - Sparta
zdroj: ČTK autor: Petr Eret

Příbramští těžce slepovali obranu a při absenci dvou stoperů nakonec kouč Vavruška postavil do středu defenzivy poprvé v české lize mladého Srba Andrejeviče. Smolná chvilka ale postihla v úvodu utkání druhého stopera Krejčího: po 11 minutách zahrál při výskoku ve vápně rukou a Kadlec z penalty zaznamenal svou první ligovou branku v sezoně. Sparťanského mladíka gól viditelně nabudil a v 18. minutě mohl přidat další trefu. Po centru ze strany se tlačil do zakončení, ale brankář Hruška dobře ucpal místo u tyče.

Hosté hru s přehledem kontrolovali a velký den měl hlavně Kadlec. V 34. minutě napřáhl z dobrých 25 metrů a Hruška jen s vypětím sil vytáhl míč na roh. O chvíli později Kadlec znovu nebezpečně vypálil, domácí gólman jeho střelu vyrazil k nabíhajícímu Vidličkovi a i ten se mohl radovat z premiérového ligového zásahu v sezoně. Kadlec byl k neudržení a do poločasu ještě jednou pořádně vylekal Hrušku, když další povedenou střelou orazítkoval horní část břevna. Až těsně před pauzou poprvé zahrozila Příbram, ale Koukal ve vyložené šanci hlavou přestřelil.

Krátce po příchodu z kabin favorit definitivně rozhodl. Na centr Krejčího si v 53. minutě naskočil Grajciar a přesnou hlavičkou přidal pojistku. Středočeši v minulém týdnu neúspěšně usilovali o sparťanského stopera Řepku a dnešní zápas ukázal, jak by se jim zkušený stoper hodil. Ve středu defenzivy totiž Příbramští nechávali soupeři plno prostoru a jen nepřesné zakončení sparťanů je uchránilo od další pohromy.

Kweuke sám před Hruškou zbytečně kličkoval a Grajciar se ve slibné pozici ukopl. Na druhé straně Švenger v závěru chytil Pilíkův přímý kop, Příbram poprvé po třinácti zápasech vyšla střelecky naprázdno a protáhla čekání na výhru nad Spartou na jedenáct utkání.

1. FK Příbram - Sparta Praha 0:3 (0:2)Branky: 11. Kadlec z pen., 35. Vidlička, 53. Grajciar. Rozhodčí: L. Kovařík - Pospíšil, T. Kovařík. ŽK: J. Krejčí - Vidlička, Kweuke. Diváci: 6621.

Příbram: Hruška - Štochl, Andrejevič, J. Krejčí, Pleško - P. Pilík (64. T. Pilík), Videgla (54. Šlapák), Tarczal, Jiří Mareš (54. Papšys) - Koukal - Wágner. Trenér: Vavruška.

Sparta: Švenger - Vidlička, Zápotočný, Jarošík, Pamič - Hušbauer - Kadlec (70. Sionko), Matějovský (61. Jakub Mareš), Grajciar, L. Krejčí - Kweuke. Trenér: Chovanec.

Dukla získala v Liberci první výhru zvenku

Fotbalisté Dukly Praha otočili průběh utkání na půdě Slovanu Liberec a ze severu Čech vezou premiérovou venkovní výhru v nejvyšší soutěži. Domácí vedli po poločase po brance Rilkeho, ale nevyužili řadu dalších šancí a po pauze za to pykali. Gedeon vyrovnal a sedm minut před koncem Lietava zaznamenal vítězný gól hostů na 2:1.

Liberci patřil první poločas, ale nedokázal si v něm vypracovat dostatečný náskok. Ve 12. minutě si domácí po kombinaci Štajnera s Rilkem připsali vedoucí gól a měli i další šance. Jenže Breznaníkova rána mířila mimo a v 23. minutě Vorel po Štajnerově střele vykopl míč z prázdné branky. Hosté se rozjížděli až v závěru prvního poločasu, ale brankář Bičík si dokázal s několika nepřehlednými situacemi poradit, nejvíce práce měl s Vrzalovou ránou. Těsně před poločasem mohlo uhodit na druhé straně, kde se ale Rilke podruhé už neprosadil.

Severočeši sice v utkání vedli, ale nedočkaví fanoušci začali být nespokojení, že Slovan nepřidal i další góly, a pískotem mu to dávali najevo. Brzy na tom ale byl domácí celek ještě hůř, protože Gedeon vyrovnal. Na domácí kopačky se najednou začala lepit nervozita a výpady Pražanů několikrát dostaly Slovan do úzkých. Lietava nejprve vystrašil libereckou
obranu v 67. minutě, sedm minut před koncem jí pak tentýž hráč zasadil při brejku definitivní ránu gólem na 2:1.

Hosté se nebáli útočit ani v závěru, Berger mohl přidat třetí gól, kterému zabránil skvělým zákrokem na poslední chvíli Bičík. Liberec potvrdil, že domácí hřiště pro něj letos není výhodou, a ve stíhací jízdě za vedoucí Spartou znovu ztratil. Ze čtyř odehraných utkání pod Ještědem vyhrál Slovan pouze jednou. Dukla se radovala nejen z první výhry, ale i z prvních gólů mimo Julisku v soutěži. Záložník Gedeon se trefil v nejvyšší soutěži po šesti a půl letech.

Slovan Liberec - Dukla Praha 1:2 (1:0)Branky: 12. Rilke - 62. Gedeon, 83. Lietava. Rozhodčí: Ardeleánu - Filípek, Moláček. ŽK: Vrzal, Svatonský, Rada (všichni Dukla). Diváci: 5320.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Kelič, Polák, Fleišman - Štajner, Vácha, Janů (76. Bosančič), Breznaník - Rilke, Rabušic (59. Hadaščok, 70. Nezmar). Trenér: Šilhavý.

Dukla: Rada - Pospíšil, Vorel, Švejdík, Vrzal - Malý (74. Přeučil), Gedeon, Hanousek (90. Mikula) - Berger, Lietava, Svatonský (46. Pázler). Trenér: Kozel.

Bohemians 1905 zvítězili v pražském derby na hřišti Viktorie Žižkov 1:0. "Klokani" po třech
zápasech opět naplno bodovali a nejméně do neděle se posunuli na druhé místo v tabulce, třebaže mají negativní celkové skóre (10:11). Domácí ligový nováček má na opačném pólu stále na kontě jen čtyři body a připsal si už sedmou prohru v sezoně. Hosté na půdě Viktorky vyhráli poprvé po patnácti letech. O jedinou branku utkání se postaral deset minut před koncem nejaktivnější muž na hřišti Škoda.

Bohemians byli lepší od úvodního výkopu a ovládli téměř celý první poločas. Měli více ze hry a častěji drželi balón na kopačkách. A hned dvakrát trefili konstrukci branky. Hned ve 2. minutě hlavičkoval do břevna Škoda. Poté po centru Žižky netrefil branku Budínský, vedle mířil opět Škoda. V polovině prvního dějství překonal Nešpor domácího brankáře Vaclíka, jenže trefil pouze tyč.

FK Viktoria Žižkov - Bohemians 1905 0:1 (0:0) Branka: 81. Škoda. Rozhodčí: Adámek - Lhoták, Zeman. ŽK: Böhm, Zapalač, Šťastný - Bartek, Škoda. Diváci: 4380.

Žižkov: Vaclík - Slodowy, Lafrance, Procházka, Starý - Kadeřábek (74. Bártl), Folprecht, Šťastný, Zapalač (83. Sivrič) - Nestorovski (65. Bořil), Böhm. Trenér: Pulpit.

Bohemians: Sňozík - Jindřišek, Lukáš, Cseh, Žižka - Moravec, Borek, Budínský (74. Šumský), Bartek (89. Růžička) - Nešpor (66. Bálek), Škoda. Trenér: Medynský.