Je nám líto, video expirovalo.

Soud poslal Berbra i zbylou trojici do vazby, obvinění vinu odmítají

Roman Berbr bude čekat na vývoj kauzy, v níž je jedním z obviněných kvůli ovlivňovaní fotbalových zápasů, za mřížemi. Soud místopředsedu Fotbalové asociace ČR poslal do vazby. Informovala o tom Česká televize, podle které stejný scénář nastal i u sportovního ředitele druholigového Vyšehradu Romana Rogoze, rozhodčího Tomáše Grimma a bývalého prvoligového hráče Michala Káníka.

Roman Berbr
zdroj: ČTK autor: Taneček David

Soud tak v plném rozsahu vyhověl žádosti pražského vrchního státního zastupitelství. To v sobotu navrhlo vazbu pro čtyři z 20 lidí, které v pátek policie obvinila z ovlivňování výsledků fotbalových utkání. Kriminalisté tvrdí, že tuto trestnou činnost řídila organizovaná zločinecká skupina. 

"Soud dospěl k závěru, že jsou dány důvody pro uvalení vazby. U každého z obviněných v jiném rozsahu," uvedla v ČT mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 6 Zuzana Barochová.

Berbr obvinění odmítá. "Domníváme se, že k vzetí pana Berbra do vazby nejsou dány důvody. Podali jsme si na místě stížnost. Pokud jde o trestní stíhání, tak s ním nesouhlasíme. Rovněž jsme proti němu podali stížnost a budeme se řádně hájit," řekl Berbrův advokát Filip Seifert.

Je nám líto, video expirovalo.
Soud poslal Berbra do vazby, jeho právník podal stížnost

Také Rogoz vinu popírá. "Vyjadřuje se v tom smyslu, že rozhodně není součástí žádné zločinecké skupiny, jak je to kvalifikováno. Že se bude hájit a prokáže, že tomu tak nebylo," uvedl Rogozův advokát Oldřich Chudoba.

Vrchní státní zastupitelství v Praze, které kauzu dozoruje, se stejně jako soud přímo k totožnosti žádného ze čtveřice nevyjádřilo. Podle ČT podali stížnost proti uvalení vazby i Grimm a Káník.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová ČTK v sobotu řekla, že vazbu navrhla kvůli důvodné obavě, že by zmíněná čtveřice mohla mařit další průběh vyšetřování působením na svědky a pokračovat v trestné činnosti.

Zbylých 15 z 19 zadržených už policie v sobotu propustila, jedna osoba byla od začátku stíhána na svobodě. Mezi stíhanými jsou podle iSport.cz i rozhodčí Jiří Houdek, Miloš Vitner, Marek Janoch, Robert Hájek, Michal Myška, Zdeněk Koval, Jiří Kříž, Pavel Vlasjuk, Jan Cihlář a Jiří Musil. Řada z nich hlavně jako asistenti působí i v zápasech nejvyšší soutěže.

Je otázkou, co uvalení vazby na Berbra bude pro český fotbal znamenat. Mluvčí FAČR Michal Jurman v pátek uvedl, že předseda asociace Martin Malík se k situaci vyjádří v pondělí. Média Berbra dlouhodobě označují za kontroverzní osobu, která má coby bývalý rozhodčí velký vliv na sudí.

Také Rogoz má kontroverzní pověst. V minulosti čelil obvinění, že se coby příbramský funkcionář pokusil uplatit hráče Českých Budějovic a ovlivnit tak utkání z dubna 2013. Soud ho však zprostil obžaloby. Další z obviněných Káník pro změnu figuroval už v dřívější kauze ovlivňování výsledků.

Případ řeší ústecká expozitura Národní centrály proti organizovanému zločinu. Policisté v pátek zasahovali na několika místech republiky včetně sídla FAČR na pražském Strahově.

Dvacítka obviněných je podezřelá z toho, že se účastnili ovlivňování výsledků zápasů v nižších soutěžích prostřednictvím rozhodčích. Mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil z třetí do druhé ligy.

S 13 lidmi zahájili policisté trestní stíhání pro podezření z přijetí úplatku, s třemi pro možné přijetí úplatku ve prospěch organizované skupiny, s třemi pro možnou zpronevěru a podplácení ve prospěch skupiny a s jedním pro zpronevěru, podplácení a přijetí úplatku ve prospěch skupiny.

Za přijetí úplatku hrozí obviněným až čtyři roky vězení, za podplácení až dva roky, za zpronevěru rok až pět let za mřížemi. U trestného činu spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny se pak horní hranice sazby zvyšuje o třetinu a trest se ukládá v horní polovině takovéto sazby.

Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy

Nejčtenější články