Následuje
SP Kanada

Šmicer: Klíčem k úspěchu bude sebevědomí

Praha - Českou fotbalovou reprezentaci čeká v samostatné historii třetí baráž o účast na vrcholném šampionátu. Zatímco proti Norsku si před šesti lety zajistila start na mistrovství světa, o čtyři roky dříve s Belgií jí boj o světový turnaj nevyšel. Teď mají fotbalisté před sebou premiérový souboj o Euro, na kterém český celek ještě nechyběl. Manažer národního týmu Vladimír Šmicer se obou předchozích baráží aktivně zúčastnil a je přesvědčený, že klíčem k úspěchu bude sebevědomí. Jeho bývalému týmu výrazně pomohlo utkání proti Norsku.

Vladimír Šmicer
zdroj: ČT4

Z obou předchozích baráží se Šmicerovi vzpomíná právě na Norsko lépe a nejen proto, že na jejím konci byl postup. "Vždy trochu záleží na tom, jak končí samotná kvalifikace. Tu před deseti lety jsme měli sice dobře rozehranou, ale závěr už tak povedený nebyl," řekl manažer na podzim 2001, během kterého sice Češi nasázeli půl tuctu gólů Bulharům, ale také prohráli na Islandu a sotva vydřeli domácí těsnou výhru nad Maltou. "Končili jsme v křeči, herně se nám nedařilo," dodal Šmicer.Podle toho pak také vypadala atmosféra před prvním soubojem s Belgií. Tým nebyl příliš pozitivně naladěný. "Říkali jsme si, že potřebujeme uhrát dobrý výsledek pro odvetu. To před Norskem to bylo jiné - tam jsme odjížděli s pocitem, že vyhrát musíme. Byli jsme rozjetí, postup do baráže jsme ukopali na poslední chvíli s Finskem a sebevědomí nám zůstalo," posunul se bývalý útočník ve vzpomínkách o čtyři roky.

Michal Bílek
zdroj: ČT4

Zatímco v Belgii národní tým prohrál 0:1 a přišel o vyloučeného Řepku, v Norsku stejným poměrem vyhrál. "Zkušenost z předchozí baráže nám pomohla a znovu ukázala, že první zápas je klíčový a nemusí jít vždy o vysoké vítězství. V Norsku bylo šílené hřiště, hrát se fotbal nedal, ale ani to nám nevadilo," řekl s tím, že ve dvou zápasech o všechno je často důležitější mentalita než skutečný výkon.

Současná situace kolem mužstva před pátečním zápasem proti Černé Hoře na Letné mu připomíná spíše "norskou" variantu, protože tým baráž vybojoval až v úplném závěru kvalifikace. "Museli jsme znovu na závěr vyhrát na soupeřově hřišti a v Litvě to dokázali," vrátil se do současnosti.

Tomáš Rosický
zdroj: ČT4

Naději Šmicerovi sice dodává soudržnost týmu, ale stejně jako reprezentačního trenéra Michala Bílka ho děsí zdravotní neduhy řady opor. To platí o brankáři Petru Čechovi, útočníkovi Milanu Barošovi, v pohodě nejsou ani další hráči, kvůli trestu nemohou hrát Tomáš Hübschman a Roman Hubník.

Ale ztráty netrápí tým poprvé, Hübschman chyběl už minule stejně jako jeho jmenovec Rosický. "V posledních zápasech zapadli do týmu Plzeňáci. Přinesli čerstvý vítr, cítím najednou velkou vůli a chuť postoupit," našel manažer hlavní pozitiva.

S 12. hráčem na Černou Horu

Právě týmová soudržnost by proto mohla být na straně Čechů, protože soupeř spíše sází na individuality jako Stevan Jovetič a Mirko Vučinič. "Takové fotbalisty v ofenzivě asi nemáme, ale máme zase jiné přednosti," řekl Šmicer a vyzval diváky, aby nenechali český fotbal na holičkách. "První zápas může být klíčový, bude záležet na tom, jakou pozici si připravíme doma," dodal.

Reprezentace Černé Hory
zdroj: ČT4
Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy