Následuje
Technology Florbal MB - FbŠ Bohemians

Slováci podlehli Rusku a na ME nepostoupí

Praha - Fotbalisté Slovenska v domácím utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy podlehli Rusku 0:1 a přišli o zbytky nadějí, že by vybojovali alespoň postup do baráže z druhé pozice. Slovensko, účastník loňského MS, definitivně vyřadila ze hry večerní výhra konkurenčního Irska 2:0 v Andoře. Slavit postup naopak může Anglie, které dnes stačila remíza 2:2 v Černé Hoře. Angličané tak navázali na Německo, Itálii, Nizozemsko a Španělsko. Kvartet velmocí už postup stvrdil v dřívějších zápasech. Na ME si zahrají i pořadatelské země Polsko s Ukrajinou.

Utkání Slovensko - Rusko
zdroj: ČTK

Slovenský tým kouče Vladimíra Weisse potřetí za sebou v kvalifikaci vyšel střelecky naprázdno a nemohoucnost v ofenzivě Slováky stála postup. Výhra v Žilině naopak hodně pomohla Rusku, které už je jednou nohou na ME. Rusové si dnes díky jediné trefě Dzagojeva pojistili první místo a pokud v úterý v domácím utkání získají nejméně bod s "trpaslíkem" z Andorry, půjdou na ME přímo z prvního místa.

O druhé místo, které zaručí účast v baráži, svedou přímý souboj Irové s Arménií. Ta může dál živit svůj sen o první cestě na velký šampionát i díky dnešní výhře 4:1 nad Makedonií. Irové mají po úspěchu v Andoře stále o bod navíc a pomůže jim i závěrečná remíza.


Angličané také věděli, že pro ně bude dostačují i nerozhodný výsledek. Když po půlhodině vedli po brankách Younga a Benta, možná si už v duchu představovali hladkou cestu za postupem. Domácí se však vzepjali, Zverotič na konci poločasu snížil a nervózní závěr hostům zkomplikoval útočník Rooney, který byl čtvrt hodiny před koncem vyloučen. Delibašič v první minutě nastavení srovnal a postaral se o to, že na trávníku se mohly veselit oba týmy.

Angličané mají v kapse první místo a přímý postup ze skupiny G, Černá Hora bude poprvé v historii bojovat v baráži. Švýcarsko, konkurent Černohorců, totiž prohrálo ve Walesu a už na druhé místo nedosáhne.

Angličtí fotbalisté
zdroj: ČTK/AP

Hodně radosti dnes prožili i Řekové ve skupině F. Ti v přímé bitvě o vedení zdolali Chorvatsko 2:0. Duel, který na začátku utkání poznamenaly a zdržely střety fanoušků s policisty, domácí rozhodli po změně stran trefami Gekase a Samarase. Řekové tak vystřídali Chorvaty v čele tabulky, v úterní derniéře jim stačí k zajištění přímého postupu i remíza. Chorvaté sice o baráž nepřijdou, aby se ale vrátili zpět na první pozici, potřebují prohru Řecka a sami musí doma zdolat Lotyše.

Dramatické rozuzlení v úterý nabídne skupina D. Francie dnes díky výhře 3:0 nad Albánií uhájila vedení, ale stále jen bod na ni ztrácí Bosna a Hercegovina. Ta dnes doma rozdrtila Lucembursko 5:0 a v posledním utkání míří právě do Francie. Tam ale musí bezpodmínečně zvítězit, aby soupeře předstihla. Ať utkání dopadne jakkoliv, poražený tým nepřijde o barážovou jistotu.

Napínavé rozuzlení slibuje i skupina H. Portugalsko i Dánsko mají po dnešních výhrách nad Islandem a Kyprem stejný počet 16 bodů a právě spolu svedou přímý souboj o konečné vítězství ve skupině.

Ve skupině B se dnes rozešly smírně Srbsko a Itálie po remíze 1:1. Italové už mohli hrát bez starostí a vedli po rychlé trefě Marchisia. Domácí srovnali krok díky brance Ivanoviče, ale na víc nedosáhli. Zaváhání Srbů využilo Estonsko a po vítězství v Severním Irsku se dostalo o bod před ně. Estonsko však už v kvalifikaci další zápas nepřidá a musí čekat, jak si Srbové povedou v úterý ve Slovinsku. Pokud Srbové získají tři body, vrátí se zpět na druhou příčku.

Německo a Nizozemsko dál procházejí kvalifikací bez ztráty bodu. Oba týmy dnes udržely svoji suverenitu a získaly shodně devátou výhru v soutěži. Němci vyhráli v Turecku 3:1 a Nizozemsko porazilo Moldavsko 1:0.

Prohra Turecka ve skupině A znamená, že se na druhé místo, zaručující účast v baráži, posunula Belgie, která porazila Kazachstán vedený českým koučem Miroslavem Beránkem 4:1. V posledním kole ale Belgii čeká cesta do Německa, Turci hostí Ázerbájdžán. Belgie má nyní o jeden bod více než Turecko.

Ve skupině E, v níž vládnou Nizozemci, dnes ve skandinávském derby zvítězili Švédové ve Finsku 2:1 a o tři body odskočili Maďarsku. Znamená to, že Švédsko už má jisté druhé místo, protože má lepší vzájemnou bilanci ze zápasů s Maďary. Švédové živí i šanci na to, že postoupí přímo na šampionát jako tým s nejlepší bilancí na druhém místě.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy