Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Turné čtyř můstků Německo

Sliby, chyby. FAČR kauzu kolem vlivu Berbra na rozhodčí neřešila

Praha – Ač na minulém zasedání v Lotyšsku předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta sliboval, že při příštím jednání hodlá v kauze kolem rozhodčích a místopředsedy Romana Berbra učinit konkrétní kroky, nestalo se tak. FAČR se případem vůbec nezabývala a ani nepřinesla žádné nové informace.

Předseda FAČR Miroslav Pelta
zdroj: ČTK autor: Erben Eduard

"Prodlužování kauzy a nejasný postoj výboru zadává ke spekulacím. V příštím týdnu proto chci vést debaty a nejpozději na příštím výboru bychom chtěli zaujmout další kroky, které mám už připravené," řekl šéf FAČR na začátku září v Rize před kvalifikačním utkáním s Lotyšskem.

Na výkonném výboru však tento bod na programu jednání nakonec nebyl. "Kauza rozhodčích se neprobírala," řekl generální sekretář Rudolf Řepka.

Pelta však dodržel jiný slib z Lotyšska a v minulém týdnu se sešel s bývalým rozhodčím Liborem Kovaříkem, jehož rozhovor pro deník Sport kauzu rozpoutal. Právě tato schůzka měla pomoci předsedovi FAČR celý případ vyřešit, jenže se tak nestalo. I proto nyní nezaujal konkrétní postoj, jak sliboval.

"Setkání nepřineslo žádná nová fakta, na základě kterých by bylo nutné přijímat okamžitá radikální řešení. Ta záležitost fotbalu škodí, místo aby se národ radoval z postupu na EURO, stále něco řešíme. Proto budu dál pokračovat v jednáních a hledat cestu ke stabilizaci fotbalového prostředí," řekl Pelta.

Kovaříka by měl nahradit Orel

Na téma rozhodčích výbor řešil nové složení mezinárodní listiny sudích, kterou schválil, aby mohla být předložena na UEFA. Jediná změna nastala právě kvůli ukončení kariéry Libora Kovaříka; místo něj byl na listinu nově zařazen sedmadvacetiletý Pavel Orel, který zatím v lize odpískal 24 utkání a patří k nastupující generaci arbitrů. "Jinak složení mezinárodních rozhodčích zůstává stejné. Listinu ještě musí schválit UEFA," řekl Řepka.

Výbor se rovněž zabýval nedávným výstupem Pavla Vrby na tiskové konferenci. Trenér národního týmu během ní nechtěl novinářům prozradit, z jakého důvodu nepovolal do nominace Davida Limberského, jenž měl nedávno nehodu pod vlivem alkoholu. Po několika otázkách pak pohrozil odchodem z tiskovky.

Výkonný výbor však výsledek jednání nezveřejní. "Nějaké závěry jsme ze zmíněné nešťastné tiskové konference učinili a provedli jsme určitý interní rozbor," prozradil Řepka.

Je nám líto, video expirovalo.
FAČR Berbra neřešila, Vrbovu tiskovku rozebrala pouze interně

Dalším tématem bylo zahájení příprav na pořádání mistrovství Evropy žen do 17 let v roce 2017, které se bude konat v Plzni, Příbrami, Domažlicích a Přešticích. "Začínáme intenzivně pracovat, aby byl šampionát minimálně stejně dobrý, jako bylo mistrovství jednadvacítek. Ne-li lepší. Chceme pomoci rozvoji těch dvou neligových stadionů. Požádali jsme proto UEFA o návštěvu, aby nám dala názor, co vše nevyhovuje, abychom věděli, jak vytvořit co nejlepší podmínky," prohlásil Řepka.

První návštěva UEFA se už uskutečnila. Na konci října pak dorazí z Nyonu větší delegace, aby si prohlédla veškerou infrastrukturu včetně hotelů a tréninkových areálů.

Změn rovněž doznal prémiový řád pro reprezentační jednadvacítku v kvalifikaci mistrovství Evropy 2017. Konkrétní částky zveřejněny nebyly, prémie však byly navýšeny oproti kvalifikaci na turnaj v roce 2013. Minulou kvalifikaci český tým jako hostitel šampionátu neabsolvoval.

"Chceme hráče motivovat tak, aby se na šampionát probojovali. Takže finanční podmínky jsou vylepšené oproti minulé kvalifikaci," řekl Řepka.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy