Nyon (Švýcarsko) - Fotbalisté Slavie Praha vyzvou v boji o účast v základní skupině Ligy mistrů italskou Fiorentinu, Sparťané v případě postupu přes moldavský Šeriff Tiraspol změří síly pravděpodobně s Panathinaikosem Atény, který má dobře rozehrané 2. předkolo proti Dinamu Tbilisi. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu.
Slavia se o LM utká s Fiorentinou, Sparta asi s Panathinaikosem
V pražských klubech zavládla částečná úleva. V osudí na oba české celky číhaly věhlasné evropské velkokluby v čele s Liverpoolem, Arsenalem či Juventusem Turín, proti kterým by Slavia i Sparta rozhodně měly méně šancí.
Slavia se bude snažit vybojovat druhou účast v Lize mistrů po sobě, ale v cestě jí bude stát tým z fotbalové velmoci. Čtvrtý celek uplynulého ročníku italské ligy sice v létě opustil český reprezentant Tomáš Ujfaluši, ale v kádru Fiorentiny stále zůstávají juniorští reprezentanti Ondřej Mazuch s Janem Hablem. Fiorentina narazí na český klub podruhé za sebou, loni v základní skupině Poháru UEFA porazila Mladou Boleslav 2:1.
Pokud Sparta chce pomýšlet na účast v posledním kvalifikačním kole, musí před přímým bojem o Ligu mistrů nejprve příští středu na Letné zvládnout odvetu se Šeriffem Tiraspol, na jehož hřišti vyhrála 1:0. Ještě lépe je na tom však její případný soupeř v 3. předkole Panathinaikos. Ten totiž v úvodním utkání s Dinamem Tbilisi vyhrál 3:0. Gruzínce v posledních letech vedl český trenér Dušan Uhrin, který klub dovedl k titulu, než v létě odešel. Sparta se s Panathinaikosem utkala naposledy v roce 2002 v osmifinálové skupině Ligy mistrů, ale obě utkání prohrála.
Z českých krajánků v zahraničních klubech má papírově nejtěžšího soupeře Ujfaluši, jehož Atlético vyzve německého vicemistra Schalke 04. Duo Zdeněk Grygera, Pavel Nedvěd s Juventusem uvítají pravděpodobně Artmedii Petržalka, která má blízko k postupu přes Tampere. Arsenal Tomáše Rosického bude soupeřit s nizozemským Twente Enschede a Tomáš Hübschman se Šachtarem Doněck bude čekat na postupujícího z duelu mezi slovinským Domžale a Dinamem Záhřeb.
V případě, že Anderlecht Brusel s trojicí českých reprezentantů Jan Polák, Stanislav Vlček a Daniel Zítka dotáhne do zdárného konce špatně rozehrané 2. předkolo s běloruským Borisovem, utká se o Ligu mistrů s bulharským Levski Sofia.
První zápasy 3. předkola, ve kterých oba české týmy začnou na hřišti soupeře, se hrají 12. a 13. srpna, odvety jsou na programu o dva týdny později.