Následuje
Speciál

Skandální vyvrcholení Jihoamerického poháru, ochranka prý o poločase napadla soupeře

Sao Paulo – Skandálem vyvrcholil souboj o druhou nejvýznamnější klubovou trofej Jižní Ameriky. Vítězi Jihoamerického poháru - obdoby Evropské ligy - se stali fotbalisté Sao Paula poté, co jejich soupeř argentinské Tigre obvinil ochranku na stadionu, že hráče fyzicky ohrožovala, a odmítl nastoupit do druhého poločasu. Co přesně se dělo v útrobách stadionu, však není zatím jasné. Sao Paulo v té době vedlo 2:0, první duel skončil bezgólovou remízou.

Fanoušci Sao Paula slaví poté, co rozhodčí ukončili zápas a přiřkli vítězství domácím
zdroj: Isifa/EPA

Funkcionáři Tigre nařkli členy ochranky na stadionu z toho, že o přestávce hráče fyzicky napadli obušky a dokonce jim hrozili střelnými zbraněmi. Ke skandálu v útrobách stadionu došlo poté, co první poločas zakončily strkanice mezi hráči obou týmů na hřišti. "Vytáhli dva revolvery. Tady už hrát nebudeme," uvedl trenér Tigre Nestor Gorosito, jenž odmítl své hráče poslat do druhého poločasu.

Co se přesně v prostoru kabin dělo, není jasné. Argentinská televize ukázala záběry stěn zašpiněných fleky, které vypadaly jako krev. Také někteří členové realizačního týmu Tigre měli podlitiny a zakrvácené tváře. "Dorazila policie a strkala naše hráče obušky. Bylo to šílené," dodal Gorosito. Romer Osuna, bolivijský funkcionář jihoamerické federace CONMEBOL, uvedl, že hráči Tigre měli strach. "Odmítli hrát, protože se domnívali, že bezpečnost nebyla dostatečná," řekl Osuna televizi Fox Sports. 

30 minut čekání a dost

Rozhodčí udělil vítězství domácím poté, co 30 minut marně čekal na hráče Tigre, zda se objeví na trávníku. Sao Paulo, jež má ve sbírce tři tituly z nejprestižnějšího Poháru osvoboditelů, vyhrálo Jihoamerický pohár poprvé v historii. O góly domácích se v prvním poločase postaral Osvaldo a ve svém posledním utkání před odchodem do Paris St. Germain i  hvězdný Lucas.

Hráči Tigre podle dostupných informací strávili po údajném incidentu v kabině ještě tři hodiny. Následně se vydali přímo na policejní stanici a podali oficiální stížnost. "Byli na nejlepší cestě tady vysoko prohrát," prohlásil prezident Sao Paula Juvenal Juvencio. "Naším největším vítězství je, že Argentinci utekli."

Napětí mezi oběma týmy bylo znatelné už před utkáním. Domácí pořadatelé se snažili hráčům Tigre zabránit v předzápasové rozcvičce přímo na trávníku a zahradili hostujícím hráčům cestu. Argentinci však přeskočili reklamní panely, vyhnuli se pořadatelům a přeci jen se rozcvičili. Poločasový odchod do kabin zase provázely potyčky mezi hráči obou týmů. 

Chaotické scény na vyprodaném stadionu Morumbi pro 65 000 lidí přidělaly vrásky FIFA před blížícím se mistrovstvím světa v roce 2014. Světová federace má už dost starostí s pomalým tempem přípravných prací, nyní se musí více zaměřit i na bezpečnost na 12 stadionech pro šampionát.

Zdroj
ČTK, Reuters

Hlavní zprávy