Následuje
Technology Florbal MB - FbŠ Bohemians

Šilhavý se stal trenérem národního týmu. Pomáhat mu budou Galásek a Chytrý

A je to oficiální. Trenérem, který se pokusí pozvednout trápící se českou reprezentaci, se stal hlavní favorit na uvolněné místo po Karlu Jarolímovi Jaroslav Šilhavý. Podepsal smlouvu pro kvalifikační blok o mistrovství Evropy, který končí v listopadu 2019, s případnou opcí pro případ postupu na šampionát.

Trenér Jaroslav Šilhavý
zdroj: ČTK autor: Šulová Kateřina

Asistenty Šilhavého budou jeho dlouholetí spolupracovníci Jiří Chytrý a trenér brankářů Milan Veselý a také někdejší reprezentační kapitán Tomáš Galásek. Tým poprvé povedou v polovině října, kdy v Lize národů nastoupí na Slovensku a na Ukrajině.

"Pro mě je to veliká čest, že si mě vedení FAČR vybralo. Je to i závazek. Jsem rád, že jsem to já. Nečeká nás jednoduchá práce, ale co je dnes jednoduché. Když jsme přicházeli do Slavie, tak to také nebylo jednoduché a na konci z toho byl titul," řekl Šilhavý. "Věřím, že jsme schopni lidi přesvědčit, že tu fotbal u nás není tak špatný, jak se teď mluví. Nevěřím, že jsme zapomněli hrát fotbal," dodal.

Reprezentace byla bez trenéra od minulého týdne, kdy u týmu po dvou letech skončil Karel Jarolím den po rekordním debaklu 1:5 v přípravném utkání v Rusku.

Reprezentaci po Jarolímovi přebírá Šilhavý

"Proces volby byl rychlý a jsem za to moc rád. Další klíčové zápasy jsou za rohem, tak jsme museli být pružní. Volba byla logická. Pro Jardu Šilhavého hovoří celá řada úspěchů. Teď je potřeba se dívat dopředu a jsem přesvědčený, že to bude dobrá volba," řekl předseda FAČR Martin Malík.

"Dohodli jsme se na spolupráci po dobu kvalifikačního cyklu s opcí v případě úspěchu, tedy postupu na Euro," dodal Malík.

Šestapadesátiletý Šilhavý je rekordmanem v počtu ligových startů, v dresech Plzně, Chebu, Slavie, Drnovic a Žižkova odehrál 465 zápasů. Hráčskou kariéru uzavřel v roce 1999 a dal se na trenérskou dráhu.

V letech 2001 až 2009 byl u národního týmu asistentem Karla Brücknera a Petra Rady. Jako hlavní trenér vedl Kladno, Plzeň, České Budějovice, Liberec, se kterým v roce 2012 získal titul, Jablonec, Duklu a naposledy Slavii, s níž vyhrál ligu loni. Od začátku roku byl bez angažmá.

Šilhavý věří, že mu v nové roli pomohou zkušenosti, které u národního týmu nabral jako asistent Karla Brücknera a Petra Rady.

"Je to velká výhoda, že mám za sebou tuhle velkou školu. U spousty věcí, které teď řeším, si vzpomenu, jak to fungovalo. Probírali jsme to i s panem Brücknerem. Ta zkušenost je k nezaplacení," prohlásil Šilhavý.

Pomoci by mu měl i realizační tým, který dobře zná, jelikož s Veselým a Chytrým působil ve většině svých angažmá a Galáska zná z národního týmu. "Byla to jasná volba. S Jirkou Chytrým to spolu táhneme nějaký rok a výsledky za námi jsou. Tomáš Galásek je respektovaná postava našeho fotbalu, charakterní kluk, dlouholetý hráč, takže věřím, že zúročí zkušenosti. Nakonec tady už v minulosti působil. Navíc ho znám jako kluka dost dlouho," vysvětlil svou volbu Šilhavý.

Proč skončil Karel Jarolím a co je špatně v české reprezentaci? Poslechněte si Fotbal fokus podcast:

"Když mě Jarda oslovil, tak jsem dlouho nepřemýšlel. Mám s ním dobrý vztah a vzal mě do té role, kterou měl tehdy u našeho národního týmu on. Oba se chceme obohatit o naše zkušenosti trenérské i hráčské," řekl Galásek.

Trenérem brankářů se stane bývalý gólman Slavie Milan Veselý, jenž už u národního týmu tuto funkci plnil v roce 2009 za Františka Straky, tehdy ale stihli jediný zápas. Nyní nahradí Jana Stejskala, který v reprezentaci působil od prosince 2001 a zažil sedm trenérů. Jen v roce 2009 měl krátkou přestávku, když u týmu působil Luboš Přibyl a následně právě Veselý.

Aktuálně však Veselý bojuje se zdravím a v podzimních zápasech za něj bude zaskakovat Radek Černý trénující gólmany ve Slavii. Kondičním koučem bude další bývalý Šilhavého spolupracovník ze Slavie Pavel Čvančara.

Celý Jarolímův realizační tým sice dostal výpověď, ale lékaři Petr Krejčí starší i mladší, Petr Zeman, fyzioterapeuti Martin Janoušek a Bronislav Schreier, maséři Jan Skoupý a Vladimír Mikuláš a kustodi Jiří Strnad a Josef Hamšík dostali nové smlouvy. U týmu bude pokračovat i kuchař Rudolf Juriga a vrací se masér Eduard Poustka.

Šilhavý byl pro FAČR první volbou. Variantou byl i bývalý reprezentant Karel Poborský, kterému ale nakonec byla nabídnuta jiná role a tu odmítl.

Hlavní trenér: Jaroslav Šilhavý.

Asistenti trenéra: Jiří Chytrý, Tomáš Galásek.

Trenéři brankářů: Milan Veselý a Radek Černý (dočasně na podzim 2018).

Kondiční trenér: Pavel Čvančara.

Vedoucí týmu: Tomáš Pata.

Tiskový mluvčí: Pavel Pillár.

Fyzioterapeuti: Martin Janoušek a Bronislav Schreier.

Maséři: Jan Skoupý, Eduard Poustka, Vladimír Mikuláš.

Lékaři: Petr Krejčí st., Petr Krejčí ml., Petr Zeman.

Kustodi: Jiří Strnad, Josef Hamšík.

Bezpečnostní manažer: Vít Kraus.

Kuchař: Rudolf Juriga.

Profil Jaroslava Šilhavého:

Datum a místo narození: 3. listopadu 1961, Plzeň

Hráčská kariéra: Chotěšov (1967-75), ČSAD Plzeň (1975-78), Škoda Plzeň (1978-80), Cheb (1980-89), Slavia Praha (1990-93), Drnovice (1994-96), Žižkov (1997-99)

Reprezentace: čtyři zápasy, žádný gól (1990-91)

Trenérská kariéra: Žižkov (asistent 1999-02), Sparta Praha (asistent 2002-05), reprezentace ČR (asistent 2002-09), Sparta Praha B (2005-07), Kladno (2007-08), Plzeň (2008), České Budějovice (2009-11), Liberec (2011-14), Jablonec (2014-15), Dukla Praha (2016), Slavia Praha (2016-17), reprezentace ČR (od 2018)

Největší úspěchy: jako trenér 2x mistr české ligy (2012 s Libercem, 2017 se Slavií)

Ocenění: vítěz ankety Osobnost ligy 1998

Trenérská bilance v první lize: 265 zápasů, 119 výher, 77 remíz, 69 proher

Rodina: ženatý, manželka Dagmar, syn Tomáš, dcera Michaela

Ostatní: bývalý spolehlivý obránce, s 465 starty v nejvyšší soutěži ligový rekordman; jako trenéra jej charakterizuje klidný a kultivovaný projev a propracovaná defenziva; s trénováním začal krátce po ukončení hráčské kariéry jako asistent na Žižkově, stejnou funkci zastával i v reprezentaci pod Karlem Brücknerem a později pod Petrem Radou; jako hlavní trenér vedl sedm prvoligových celků; nejvydařenější byla angažmá v Liberci a ve Slavii, s nimiž získal titul; loni v prosinci byl ve Slavii odvolán, od té doby byl bez angažmá; nedávno se v egyptských médiích psalo, že je jedním z kandidátů na uvolněný post tamní reprezentace, ale místo nakonec nedostal

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy