Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 2004: Česko - Nizozemsko

Šilhavého těší forma stálic i adeptů nominace. Dostane v září šanci Hložek či záložníci Plzně?

Srazu fotbalové reprezentace se nemůže dočkat. Trenér národního týmu Jaroslav Šilhavý už směřuje svou pozornost na září a má radost, že při skládání nominace bude mít z čeho vybírat. V závěru restartovaného ročníku se totiž ve velmi dobrém světle ukazují i dosud nevyzkoušení hráči. Zkušený stratég uvažuje například nad sparťanským ofenzivním talentem Adamem Hložkem a sleduje mimo jiné i střední záložníky z Plzně.

Trenér fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý
zdroj: ČTK autor: Vostárek Josef

"Jsem hodně natěšený, že se v září uvidíme a že už to konečně odstartuje a odehrajeme nějaká utkání," řekl Šilhavý v Nymburku, kde vedl společně s asistentem Milanem Veselým trénink mládeže do 15 let v rámci 15. ročníku fotbalové školy Petra Čecha.

Reprezentanti hráli naposledy zápas v listopadu na konci kvalifikace, z níž prošli na mistrovství Evropy. Šampionát byl ale odložen až na příští léto. Prvním střetnutím po koronavirové pauze bude pro český tým 4. září úvodní duel nového ročníku Ligy národů na Slovensku, 7. září pak přivítá Skotsko.

"Hned ostrý start - derby. Je určitá výhoda, že pojedeme na Slovensko. Z hlediska cestování a organizace to bude lepší. Uvidíme, jak spácháme cestu na Slovensko, jestli třeba nevyužijeme vlak," uvažoval Šilhavý.

Vzhledem k opatřením proti koronaviru stále nemůže za hráči jezdit do zahraničí. "Jsme v kontaktu přes telefon. Snažím se navštěvovat ligová utkání v Česku, teď jsem jich viděl hodně. Za dva měsíce je nominace pro září. To už pojede příprava na novou sezonu, samozřejmě i teď v závěru jsme sledovali nebo sledujeme kluky, které tam máme. Někteří další si říkají o pozornost. Pro nás jen dobře, že jsou další adepti na nominaci." 

Rodák z Plzně je rád, že bude mít z čeho vybírat. "Ten výběr samozřejmě nebude úplně jednoduchý. Ale je to asi lepší, než když to skládáte z ničeho nebo když je počet nižší. Věřím, že vybereme správnou nominaci," konstatoval.

"Často se teď skloňují mladí kluci ve Spartě, ale nechtěl bych nikoho příliš jmenovat. Ten záběr je širší, nejsou to jen kluci z české ligy, ale i venku. Teď začal hrát po zranění Pavelka. Tonda Barák, který hrál před koronavirem, hrál o víkendu 20 minut. Takže se to mění. Říct v tuto chvíli, že někdo má formu a určitě bude v nominaci, asi nejde. Nedá se říct, že bychom měli někde zkoušet, zavolat jednu jedenáctku na první zápas a pak ji poslat domů. To gró by mělo být z kvalifikace. Ale když někdo vyskočí a zamotá nám hlavu, jen dobře," dodal.

Adam Hložek
zdroj: ČTK autor: Vondrouš Roman

Šilhavý nevyloučil, že by mohl dostat šanci teprve sedmnáctiletý Hložek. "Adam je velmi zajímavý typ, velký talent. Věřím, že se určitě dostane hodně vysoko. Ale v tuhle chvíli určitě nemohu říct, že bude v nominaci. Je ovšem mezi sledovanými hráči," vysvětlil kouč.

"Nechtěl bych přeskakovat, mládí není za odměnu. Že když je někdo mladý, měl by automaticky dostat šanci. To určitě ne. Já se věku nebráním - pokud je dobrý, ať hraje starý nebo mladý. To je jedno," pokračoval Šilhavý.

Výbornou formu mají na jaře i střední záložníci z Plzně - Aleš Čermák, Pavel Bucha a Lukáš Kalvach, který už do reprezentace nakoukl. "Taky jsou to hráči, které sledujeme. Ten vzestup Plzně je i díky nim," dodal.

Vrátí se do reprezentace Škoda?

Šilhavý zároveň nevyloučil, že by se do týmu mohl vrátit čtyřiatřicetiletý útočník Milan Škoda, který v tureckém Rizesporu překonal metu 100 gólů v nejvyšších ligových soutěžích. "Když to tam bude sázet dál, tak proč ne," usmál se. "Milanovi to přeju, je to super kluk. Gratuloval jsem mu, posílali jsme si smsky," doplnil kouč, který Škodu vedl ve Slavii.

Těší ho i fakt, že po vážném zranění začal na jaře pravidelně hrát reprezentační kapitán Bořek Dočkal. "Platí pro něj to stejné jako pro ostatní, záleží na jeho formě. Bořek byl náš klíčový hráč, rok marodil a dostává se do toho. Hraje pravidelně a i díky němu výkonnost Sparty stoupá," podotkl Šilhavý.

Změna reprezentačního kalendáře

V říjnu a v listopadu se kvůli koronavirové pauze budou hrát v jednom bloku tři místo dosavadních dvou zápasů. "Bude to určitě záběr hlavně pro kluky, kteří budou hrát se svými týmy poháry. Zatím nejsme ještě rozhodnutí, jestli budeme na tři zápasy brát širší kádr, jestli bychom to rozložili. Ani nevím, zda to UEFA povolí," zakončil Šilhavý.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy